Türkiyeli KBR Devlet Üniversitesi öğrencilerine kısıtlama yok

Kabardey-Balkar Devlet Üniversitesi’nde eğitim gören Türkiyeli öğrenciler, üniversite yönetimi ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Kabardey-Balkar Devlet Üniversitesi basın sözcülüğünün yaptığı açıklamaya göre, görüşmede Rusya ve Türkiye arasındaki son durum ele alındı.

Kabardey-Balkar Devlet Üniversitesi yönetimi, Türkiyeli öğrencilerle ilgili herhangi bir kısıtlama olmayacağını, bundan sonra da eğitimlerinin aynen devam edeceğini açıkladı.

Bilimsel Araştırmalar ve Uluslararası İlişkiler profesörü ve rektör yardımcısı Aleksey Savintsev, Türkiyeli öğrencilere hitaben, “Sizin için şu anda önemli olan iyi bir eğitim almaktır. Biz de size bu konuda yardımcı olacağız. Eğitiminizle ilgilenin, dikkatinizi dağıtmayın” dedi.

Türkiyeli öğrenciler iki ülke arasında oluşan durumdan duydukları endişeyi dile getirdiler ama yine de Kabardey-Balkar Devlet Üniversitesinde eğitimlerine devam etmek istediklerini ifade ettiler.

Kabardey-Balkar Devlet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü ve İşler İdaresi Başkanı Talin Tatuyev toplantıda şunları söyledi: “Üniversite yönetimi iyi bir eğitim almanız ve vereceğimiz diploma ile iyi bir geleceğe adım atmanız için her şeyi yapacaktır. Sizin göreviniz okumaktır”.

Öğrenciler, vizesiz seyahatin iptal edilmesiyle yeni yıldan itibaren herhangi bir kısıtlama olup olmayacağını sordular. Aleksey Savintsev, tüm öğrencilerin eğitim vizesi olduğu için kısıtlamadan etkilenmeyeceklerini ifade etti.

Kabardey-Balkar Devlet Üniversitesi Yabancı Öğrenciler Zümre Başkanı Alim Bogatırev, öğrencilere sosyal ağlarda dikkatli olmaları ve çeşitli provokasyonlara kanmamaları çağrısında bulundu.

Kabardey-Balkar haber ajansının verdiği bilgilere göre, Rusya Eğitim Bakanlığı da, Kasım sonunda ülke yönetiminin yabancı öğrencilere herhangi bir yaptırım getirmeyi düşünmediğini açıklamıştı.