Osetçe konuşan oyuncak üretilecek

Kuzey Osetya hükümeti anadilde konuşan oyuncak projesini destekleme kararı aldı. Proje, Kuzey Osetya’da küçük ve orta çaplı girişimciliği destekleme programı çerçevesinde uygulanacak.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, oyuncakların üretimine başlandı.

Projenin sahibi Elona Dzalayeva 12 Ocak’ta projesi sebebiyle ödüllendirildi. Ödül 50 bin ruble. Ödül töreninde Kuzey Osetya hükümeti Başkanı Vyaçeslav Bitarov, Osetçe konuşan oyuncakların pazara çıkması gerektiğini söyledi. Hükümete, projenin ülkedeki küçük çaplı girişimciliğin desteklenmesi programına dahil edilmesi talimatını verdi.

Osetçe konuşan oyuncak yapma fikrinin, anadilin korunması ve geliştirilmesi gerekliliğinden çıktığını söyleyen proje sahibi Elona Dzalayeva, “Yaptığımız Osetçe konuşan oyuncaklar yardımıyla çocuklar ve genç ebeveynler anadili, Oset şair ve yazarlarının eserlerini, halk masallarını, melodi ve şarkıları daha sık duyacaklar. Oyuncak, çocuk için sadece iyi bir arkadaş değil aynı zamanda bir öğretmen olacak” dedi.

Dzalayeva, ayrıca, Osetçe konuşan oyuncakların aynı zamanda milli kıyafetler giydiğini, oyuncakların konuşması işinde, kütüphanelerden ve eğitimcilerden yardım aldıklarını söyledi.

Osetçe konuşan oyuncakları aktör Tokati Zaurbek, Osetçe öğretim üyesi Madina Tsarazonova seslendiriyor, melodiler ve ninnileri Taymuraz Berozti ile Natiya Tedeyeva seslendiriyor.