Moskova’da Oset sanat merkezi açıldı

Moskova’da açılışı yapılan “Zilahar” sanat merkezi açılış törenine, RF devlet başkanlığı bünyesindeki Kuzey Osetya cumhuriyeti yetkili temsilcisi Bela İkoyeva katıldı. Kuzey Osetya Başkanı Tamerlan Aguzarov da sanat merkezi ekibine tebriklerini iletti.

İkoyeva açılış törenindeki konuşmasında, “Bu Moskova için gerçekten önemli bir olay. Ülkemizin kalbinde Osetya’nın, anavatanın bir parçası var. Geleneğimizi, kültürümüzü önemseyen ve bu önemli bilgileri yetişen nesle veren herkesin çalışmaları değerlidir. Zilahar merkezinin başkanı Larisa Sadikoyeva’yı böyle mükemmel bir yer açmaktaki başarısından ötürü tebrik ediyorum” dedi.

Açılış törenine katılan misafirler arasında tanınmış toplum ve kültür adamları, Moskova Oset topluluğu temsilcileri, Kuzey Oseyta özel temsilciliği çalışanları, üniversite öğrenciler ve Moskovalılar yer aldı.

Oset Radio’nun verdiği bilgilere göre, Zilahar merkezinde yürütülecek çalışmalar için farklı grupların oluşturulması devam ediyor; çocuklar ve yetişkinler için Osetçe, davul ve Oset armonikası kursu, dans stüdyosu, çocuklar için el sanatları, müzik stüdyosu, yabancı diller ve dövüş sporları eğitimi.