Memorial: Çeçenya’da en az yüz kişi gözaltına alındı

Çeçenya’da meydana gelen şüpheli patlamanın ardından sekiz günde 100’den fazla kişinin gözaltına alındığı bildiriliyor.

Memorial İnsan Hakları Merkezi, Çeçenya’da meydana gelen ve direnişçi oldukları iddia edilen üç kişinin hayatını kaybettiği patlamanın ardından, ölenlerin aileleri ve sosyal çevresinden yüzün üzerinde kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

23 Şubat’ta başkent Coharkale’nin (Grozni) Çernoreçye köyünde bir patlama meydana geldi ve üç kişi öldü. Ölenlerin hiç biri direnişçiler listesinde değildi. Olayın ardından komşu köy Gvardeysk’te iki vatandaşın gözaltına alındığı öğrenildi.

Vatandaşların verdiği bilgilere göre, patlamada ölenlerin ikisi Gvardeysk’te yaşıyordu. Bunlar okul müdür yardımcısı, üç çocuk babası, 1984 doğumlu Dokka Haçukayev ile İslam Enstitüsü öğrencisi 1991 doğumlu Said Magomed Paramazov idi. Ölenlerin üçüncüsü Zavrayev Nadtereçni köyünde yaşıyordu. Hakkında başka bir şey bilinmiyor.

Nadtereçni sakinleri, insan hakları savunucularına, patlamadan dört saat sonra polislerin Paramazov ve Haçukayev’in yakınlarını gözaltına aldığını bildirdi. İki ailenin fertleri üç gün nezarette tutulup Çeçenya’yı terk etmeleri söylenerek serbest bırakıldı.

Bütün bölgede, ölenlerin tanıdığı gençler de gözaltına alınmaya başlandı. Memorial konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Gözaltına alınanların kesin sayısı belli değil. Bölge sakinlerinin ifadelerine göre, 24 Şubat – 2 Mart tarihleri arasında en az yüz kişi gözaltına alındı. Aileler insan hakları savunucuları ile konuşmayı reddediyor”.

4 Mart’ta gözaltına alınanların herhangi bir suçlama yapılmadan serbest bırakıldığı da verilen bilgiler arasında. Bazılarının Coharkale’ye götürüldüğü ifade ediliyor, ancak insan hakları savunucuları detaylı bir bilgiye ulaşamadı.

Barajdaki patlama soruşturmasıyla ilgili durum Çeçenya yönetimi ve güvenlik organlarının resmi sitelerinde yer almıyor, fakat Kadirov’un patlamanın ertesi günü güvenlik güçlerine verdiği ‘terörle mücadele önlemlerinin sıkılaştırılması’ talimatına yer veriliyor.

Aralık 2014’de Rusya’ya bağlı Çeçenya yönetimi lideri Ramzan Kadirov, direnişçi yakınlarının ülkeden sürüleceğini ve evlerinin yıkılacağını söylemişti.