Kvahadze: “Şişani’nin ölümü net değil”

resim temsili

Kvahadze, IŞİD komutanlarından Umar Şişani’nin ölümünün kesin bir bilgi olmadığını açıkladı.

Kafkasya uzmanı Aleko Kvahadze 12 Ekim’de yaptığı açıklamada, IŞİD liderlerinden olan Gürcistan’lı Umar Şişani’nin (Tarhan Batiraşvili) ölümünün uzak bir ihtimal olduğunu söyledi.

Batiraşvili’nin ölüm haberi dün İran haber ajansı IRNA’ya dayanılarak Rusya medyasından duyuruldu. Olay Irak Hava Kuvvetleri’nin Batı Irak’ın Anbar bölgesinde, IŞİD birliğine yaptığı saldırılarda meydana geldi.

Kvahadze, “Tarhan Batiraşvili’nin ölümünün uzak bir ihtimal olduğunu düşünüyorum. Batiraşvili’inin ölümüyle ilgili yayılan haberde hangi Şişani’den söz edildiği tam olarak tanımlanmıyor. Şişani, Arapçadan tercüme edilirse ‘Çeçen’ demek. Bu haberden yola çıkarak, Tarhan Batiraşvili’nin öldürüldüğü anlamı çıkmaz” dedi.

IŞİD’e yakın haber kanallarının Batiraşvili’nin ölüm ile ilgili herhangi bir haber yayımlamamış olması da şüpheleri güçlendiriyor.

Kvahadze, “Eğer öldürülseydi, bunu IŞİD’in kendi kaynaklarından öğrenmek mümkün olurdu. Çünkü saha komutanlarının ölüm haberlerini anında yayımlıyorlar. Onların bunu gizlemeye ihtiyaçları yok, çünkü savaşta ölen kişi onlar için şehit kabul ediliyor” dedi.

Batiraşvili’nin ölüm haberleri daha önce de yayımlandı, ancak doğrulanmadı.

Kvahadze, “Bundan önce Kürt, İran kaynakları, Esad taraftarları ve Kadirov’un kendisi, birçok kez Batiraşvili’nin öldürüldüğünü açıkladı. Bu konuda yaklaşık 14 defa haber yapıldı” dedi.

News Georgia’nın verdiği bilgilere göre, Tarhan Temuroviç Batiraşvili Gürcistan’da doğdu ve asker idi. Ülkeyi terk ederek Orta Doğu’da “Ceyş el-Muhacirin ve’l-Ensar” grubuna başkanlık yaptı, daha sonra ise IŞİD’e biat etti.

2013’de, Batiraşvili, Halep, Rakka, Lataki ve İdlib şehirlerini içine alan Kuzey Suriye’ye IŞİD komutanı olarak atandı.