Kuzey Osetya’da Beslan baskını anılacak

1-3 Eylül 2015’de Kuzey Osetya’da 2004 Beslan okul baskını kurbanlarını anma programları düzenlenecek.

Ülkede yas ve anma günlerine hazırlık için Devlet Başkanı vekili Rustem Kelehsayev başkanlığında bir organizasyon komitesi kuruldu.

Kuzey Osetya vatandaşları Beslan 1 no’lu okulda yaşanmış olan baskını 11. yıldönümünde de anacak.

Kuzey Osetya başkanlığı idaresinin yaptığı açıklamaya göre, anma töreni 1 Eylül’de baskının yapıldığı okulda başlayacak. 09:15’de okul zili çalacak. O dakikadan itibaren insanlar, 11 yıl önce binden fazla kişinin rehine olarak tutulduğu okulun spor salonuna gidecekler ve eylemde ölenlerin anısına çiçek bırakıp, mum yakacaklar. Anma törenine katılacaklar arasında ülke yöneticileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de bulunacak. Aynı gün 13:00’de Beslan kültür Sarayı’nda “Beslan Anneleri” bir basın toplantısı yapacak.

2 Eylül 2015’de tüm eğitim kurumlarında, milletvekillerinin katılımıyla “Teröre Hayır” konulu dersler yapılacak. Beslan’da 2 Eylül’de de baskında hayatını kaybedenler anısına çiçek bırakılmaya devam edilecek.

Kültür Sarayında çocuk resimlerinden oluşan bir sergi açılacak. Akşam okul bahçesinde Volgograd Çocuk Senfoni Orkestrası’nın konseri olacak. 45 genç müzisyen, tanınmış Rus ve yabancı kompozitörlerin eserlerini çalacak. Beslan’da konser verme fikri orkestranın kendisinden geldi ve hem Volgograd hem de Kuzey Osetya yönetimince desteklendi.

Anma Günlerinin son günü  3 Eylülde gerçekleşecek. Sabah 09:00’da Vladikavkaz ve Alan Piskoposluğu kilise mensuplarınca okulun spor salonunda ayin düzenlenecek ve 11:30’a kadar devam edecek.

13:05’de, spor salonunda ilk patlamanın olduğu saatte, iki kez çan çalacak ve bir dakikalık saygı duruşu yapılacak. Ardından 334 beyaz balon gökyüzüne bırakılacak. “Melekler Şehri” mezarlığında da anma töreni yapılacak. Baskın eyleminin yaşandığı 1 no”lu okulun bahçesinde inşa edilen kiliseden yüzlerce Beslanlı vatandaş ellerinde eylemde hayatını kaybetmiş olan yakınlarının fotoğrafları ile mezarlığa gidecek. Dualar edilecek ve okul baskınında hayatını kaybedenlerin hepsinin adları sayılacak, daha sonra çocuklar yine gökyüzüne beyaz balonlar bırakacak.

Kuzey Osetya’nın Beslan şehrinde 1 no’lu okulda, 1-3 Eylül 2004’de yaşanan baskında 186’sı çocuk olmak üzere 334 kişi hayatını kaybetti. Onlarca kişi sakat kaldı. Beslan eylemcilerinden hayatta kalan tek kişi olan Nurpaşa Kulayev yargılandı ve ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.