Karaçay-Çerkes’de Ayran Festivali

14 Eylül’de Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti Malokaraçayevsk bölgesindeki “Bal Şelaleleri” turistik merkezinde Karaçay-Balkar kültürü IV. Uluslararası Ayran Festivali yapıldı.

Festivalin açılışına Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti hükümet üyeleri, Malokaraçayevsk belediye başkanı Ramazan Bayramkulov, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve Türkiye, Kabardey-Balkar ve Stavropol Kray’dan temsilciler katıldı.

Turizm Bakanı yardımcısı Raşid Uzdenov, Karaçay-Çerkes başkanını temsilen bir konuşma yaptı. Uzdenov konuşmasında, festivalin halkın gelenek ve göreneklerinin korunmasında ve turizmin gelişmesinde önemli olduğunu söyledi.

Daha sonra “Bal Şelaleleri” tesisi başkanı ve “Ayran Festivali”nin öncüsü Musa Botaşev bir konuşma yaptı. Ülke yönetimine gösterdikleri destekten, katılımcılara da festivale ilgilerinden dolayı teşekkür etti.

Festivalin açılışının ardından tüm katılımcılar, eski usüllere göre hazırlanmış 500 litrelik ayran kazanının yanına davet edildi. Katılımcılar, içeceğin tadına baktı.

Festival organizatörlerinin Karaçay-Çerkes haber ajansına yaptığı açıklamaya göre, festival, Karaçay-Balkar halkının kültürünün korunması ve geliştirilmesi, gençlerin ahlaki değerlere göre eğitilmesi ve el sanatlarının ve turizmin geliştirilmesi amacıyla gerçekleştiriliyor.

Festival çerçevesinde çeşitli yarışmalar ve sergiler düzenlendi.

Festival, Karaçay-Çerkes Turizm Bakanlığı, Karaçay-Çerkes sivil topluml örgütü “Karaçay Halkı” ve “Bal Şelaleri” turistik tesisi tarafından organize edildi. Rusya Federasyonu Turizm Federal Acentesi de festivali destekledi.