“Kafkasya’da ekonomik kriz yok”

Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Aleksandr Hloponin, Rusya’nın şu anda yaşadığı ekonomik krizin Kafkasya’yı etkilemediğini açıkladı.

Hloponin, “Size söyleyeyim, Kafkasya’da ekonomik kriz yok. Kafkasya, krizin etkileyebileceği bir bölge değil. Yiyecek sağlanması konusunda kendi kendimize yeterliyiz. Kafkasya kendisini yüzde 100 doyurabilir” dedi.

Başbakan Yardımcısı Hloponin, bu bölgeye giden yatırımların önemli bölümünün devlet sermayesi payından olduğunu belirtti. Hloponin, “Siparişlerin azalmasına neden olacak devasa endüstriyel üretimimiz yok, yatırımların aslan payı devlet sermayesidir. Kafkasya’da kriz görmüyorum” dedi.

Kafkasya’da risklerin olduğunu fark etmediğini de itiraf eden Hloponin, “2016-2017 ve 2020 yıllarındaki devlet programları çerçevesinde ayrılan fonlar sadece yüzde 10 oranında düzeltildi. Tatil ve kayak turizmi alanında merkezlerimiz gelişiyor. Sosyal altyapılar inşa edilecek. Bu konularda, destekleyeceğimiz yeni bir program hazırlıyoruz” dedi.

Kuzey Kafkasya İşleri Bakan Yardımcısı Odes Baysultanov da önceki gün, “Güney Rusya (2014-2020)” ve “İnguşetya Cumhuriyeti 2010-2016 Sosyo Ekonomik Gelişimi” isimli federal programların, 2015’deki sonuçları ile ilgili bir toplantı yaptı.

Toplantıya federal kurum temsilcileri katıldı. Katılan kurumlar, Kafkasya Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Eğitim Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı, Enerji Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Ekonomik Gelişim Bakanlığı, İnşaat Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve ayrıca Kuzey Kafkasya Federal Bölge temsilcileri idi.

Vesti Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre, toplantıda, federal programların durumu ve Kuzey Kafkasya Federal Bölge cumhuriyeti bütçe fonlarının nasıl kullanıldığı görüşüldü.