Kabardey-Balkar’da araba yarışı

5 Eylül Cumartesi günü Kabardey-Balkar Cumhuriyeti başkenti Nalçik’te Kabardey’in Rusya’ya gönüllü bağlanışının 400. yıldönümü çerçevesinde, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Başkanlık araba yarışlarının açılışı yapıldı.

Ülkede ilk defa yapılan yarışmaya Moskova, St. Petersburg ve birçok şehirden 15 takım katıldı.

Yarışmanın açılışını yapan Kabardey-Balkar Devlet Başkanı Yuri Kokov, “Bugün devletimiz açısından büyük bir gün ve bugün çerçevesinde bu yarışı düzenledik. Yarışmanın adının Kabardey-Balkar kupası olması önerisinde bulunuyor ve gelecekte de bu adı taşımasını istiyorum” dedi.

Katılımcıları selamlayan Kokov, araba yarışının gençler arasında popüler bir spor olduğunu belirtti ve “ Şehrimizde her gün araba yarışı yapılıyor ve gençler bundan çok hoşlanıyor” dedi.

Özellikle bundan dolayı ülkede gerçekleştirilen öncelikli projelerden birinin, “Kafkas Auto City” olduğunu belirten Kokov, “Urvan bölgesindeki yarış pistinin inşası devam ediyor ve umuyorum ki, bugünkü misafirlerimiz, gelecek sene araba yarışlarını daha konforlu olan yeni tesisimizde izleyecekler” dedi.

Sporculara sadece yarışmamayı aynı zamanda Kabardey-Balkar’ın güzel manzaralarını da görmelerini tavsiye eden Kokov ‘En iyi olan kazansın!’ dedi.

Rusya araba yarışları serisinde iki kez şampiyonluğu olan Yevgeni Rujeynikov, Kabardey-Balkar haber ajansına yaptığı açıklamada, “Bizi ülkenize davet ettiğiniz için teşekkürler. Gerçek araba yarışlarının nasıl bir spor olduğunu göstermeye çalışacağız” dedi.