İnguşetya’da ihtiyaç sahiplerine kıyafet yardımı

İnguşetya’nın başkenti Magas’da, sokaklara, ihtiyaç sahiplerine kıyafet toplanması için konteynerler yerleştirildi.

İlk konteyner Magas’ın ana caddesine konuldu. Şehirde toplam olarak 10 konteyner bulunması planlanıyor.

İnguşça, Rusça ve İngilizce yazılı konteynerlerde kıyafet ve ayakkabı için iki ayrı bölüm bulunuyor. İlk konteyner, 27 Aralık’ta Magas’ın Alanya caddesine konuldu.

Magas Belediye Başkanı Beslan Tseçoyev, bu konteynerlerin Rusya’da bir ilk olduğunu söyledi. Konteynerlerin konulması fikri gece saatlerinde şehirde yapılan turlar esnasında oluştur. Tseçoyev, “Şehre yeni çöp konteynerleri koymuştuk ve turlar esnasında insanların çöple birlikte iyi kıyafet ve ayakkabılarını da attığını fark ettim. Bence bu doğru değildi. Bu eşyalar başka insanlara verilebilirdi” açıklamasında bulundu.

İnguşetya’da kıyafet toplayan ve durumu iyi olmayan kişilere dağıtan bir kaç hayır derneği bulunuyor diyen belediye başkanı, “Ben, bu konteynerlerle insanların ihtiyaç duymadığı kıyafetleri, ihtiyaç duyanlara vermesini istedim. Görüyoruz ki, fikrimiz işe yaradı. Koyduğumuz ilk konteyner çok hızlı bir şekilde doldu” dedi.

Kıyafet toplama konteynerleri Magas belediyesinin sosyal şubesi tarafından takip edilecek. Şube çalışanları konteynerden topladıkları eşyaları hayır derneklerini verecekler ve onlar da ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak.

Nazran ve Malgobek’te ofisleri bulunan “Teşam” (Güven) derneğinin listelerinde şu anda 2299 ihtiyaç sahibi bulunuyor, bunlardan 172 ailenin, yani 729 kişinin, durumu çok kötü. İhtiyaç sahibi listesinin sürekli yenilendiğini kaydeden dernek çalışanı Magomed Taçiyev, kıyafet toplama konteynerlerinin ilginç ve beklenmedik bir gelişme olduğunu ifade etti. Taçiyev, “İnsanlar artık eşyalarını getirmek için bize gelmek zorunda değiller, evlerine yakın konteynerleri kullanabilirler” dedi.

Sunjen bölgesinde bulunan “Voşal” (Kardeşlik) derneği gönüllülerinden Nadir Holuhoyev, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, listelerinde yaklaşık 500 ihtiyaç sahibi bulunduğunu, Magas’da konulan konteynerlerden haberdar olduğunu ve kendilerinin de bu tür konteynerler koyabileceğini ifade etti. Ayrıca Magas’da toplanan giysilerden kendilerine de ihtiyaç sahiplerine verilmek üzere ulaşması halinde memnun kalacaklarını kaydetti.