Hasavyurt’ta hastane çalışanları iş bıraktı

Hasavyurt hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları bölümü çalışanları, Zalina Daliyeva’nın hayatını kaybetmesi sebebiyle hastaneye yapılan saldırılardan sonra çalışmayı reddettiler.

Kavpolit’in verdiği bilgilere göre, hastane çalışanları yaptıkları açıklamada, “Madem biz şehir için gerekli değiliz, madem biz böylesine kötüyüz ve bizi kendi şehrimizde kimse korumuyor, biz de çalışmayı reddediyoruz. Başhekimimiz Aljanat Gaciyeva her şeyi bizim için, bu merkez için yaptı. Ama böyle bir ortamda doktorlar çalışamaz” dedi.

Başhekim yardımcısı Ahmed Magomedbekov, eğer doktorlara saldıranlar, pencereleri kıranlar bulunup cezalandırılmazsa merkez çalışanlarının işlerine devam etmeyeceğini açıkladı.

Magomedbekov, 3 Şubat’ta üç operasyon yapılması gerekiyordu, ancak olaylardan ötürü gerçekleştirilemedi dedi ve sağlık personelinin korku içinde olduğunu kaydetti.

Dağıstan Sağlık Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre ise, Hasavyurt hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları bölümü çalışmaya devam ediyor.

Kavpolit’in verdiği bilgilere göre, 30 Ocak’ta Hasavyurt hastanesinde, altı çocuk annesi Zalina Daliyeva hayatını kaybetti. 3 Şubat’ta Daliyeva’nın yakınları, yakınlarını kaybeden diğer kişiler ve hastahaneden bir şekilde zarar görüm olanlar suçluların cezalandırılması talebiyle gösteri düzenledi.

Dağıstan Soruşturma Komitesi olayların ardından Daliyeva’nın ölümü ile ilgili soruşturma başlattı. Savcı, doğum yapan Daliyeva’nın ölümünde dikkatsizliğe bağlı suç unsurları bulunduğunu düşünüyor.

Doktorlara yönelik saldırı ile ilgili ise henüz bir inceleme söz konusu değil.