Güney Askeri Bölge’de inanç araştırması

Güney Askeri Bölge’de yapılan araştırmada askerlerin hangi dinlere inandığı araştırıldı. Çalışma ayrıca askeriyelerde çalışan din görevlisi askerleri de kapsıyor.

Güney Askeri Bölge basın sözcülüğünün Sputnik’e yaptığı açıklamaya göre, Güney Askeri Bölge birliklerinde inançlı askerlerle ilgilenen personel sayısı son üç yılda üçte bir oranında arttı.

Yapılan açıklamada “Şu an Abhazya, Ermenistan, Güney Osetya, Karadeniz filosu, Hazar filosu ve diğer hava ve kara kuvvetlerinde toplam 38 din görevlisi asker bulunuyor. Aynı zamanda Dağıstan, Stavropol Kray, Astrahan ve Volgograd bölgelerinde gönüllülük esasına dayalı olarak 54 Ortodoks papazı ve 4 imam çalışıyor” ifadeleri yer aldı.

Ayrıca açıklamaya göre, geçen yıldan beri Kırım’da hava kuvvetleri içinde yeni kurulan birimlerde inançlı askerlerle çalışmak üzere komutan yardımcısı olarak iki askeri papaz atandı.

Açıklamada “Askerlerin vatanperver duygularını arttırmak ve ahlaki eğitimlerini tamamlamak amacıyla askeriyelerde toplam 40’dan fazla kilise ve yaklaşık 20 adet ibadet odası mevcut. Gerekli bölgelerde Müslümanlar için mescitler de bulunuyor” bilgisi yer aldı.

Güney Askeri Bölge’de yapılan araştırmaya göre askerlerin yaklaşık yüzde 90’nı bir dine inanıyor. Subay, er ve sözleşmeli askerlerin yüzde 78’i kendisini Hırıstiyan, yüzde 17’si Müslüman, yüzde 3’ü ise Budist olarak ifade ediyor.