Gazprom’un Türkiye’ye doğalgaz sevkiyatı azaldı

Rus devlet enerji şirketi Gazprom’un Türkiye’ye gerçekleştirdiği doğalgaz sevkiyatı yılın ilk yarısında yüzde 7 oranında azaldı. Şirketin Avrupa ülkelerine gerçekleştirdiği sevkiyatta da yüz 8 oranında düşüş görüldü.

Sputniknews’te geçen habere göre, şirketin yayımladığı raporda, Türkiye’ye sıvılaştırılmış doğalgaz alımının ise Ocak-Haziran döneminde artarak 13 milyar metreküpe ulaştığı belirtildi.

Öte yandan Avrupa’ya yılın ilk yarısında 74.275 milyar metreküp doğalgaz sevkiyatı gerçekleştirdiği belirtilen şirketin, Hollanda’ya gerçekleştirdiği doğalgaz sevkiyatında ise ciddi bir düşüş gözlendi. Rapora göre Hollanda’nın Gazprom’dan doğalgaz alımı Nisan-Haziran döneminde yüzde 64 oranında azaldı. Şirketin Avrupa’daki en önemli alıcılarından İtalya’ya yapılan sevkiyatın miktarında ise değişiklik olmadığı belirtildi.

Almanya ise şirketten doğalgaz alımını artırdı. Ülkenin doğalgaz alımını Nisan-Haziran döneminde yüzde 50 oranında artırdığı gözlendi. Raporda Romanya, Bulgaristan ve Slovenya da Gazprom’dan doğalgaz alımını artıran ülkeler arasında gösterildi.