En pahalı resmi araçlar Kafkasya’da

RBK tarafından yürütülen otomobil araştırmasında, en pahalı resmi araçların Kafkasya’da bulunduğunu gösterdi.

o001oo.ru projesinin kurucularından Dmitri Galinoviç’in ifadesine göre, normal araçların fiyatından üç-dört katı fazla olan zırhlı araçların satın alınmasının sebebi Kafkasya’daki karışık durum.

Kullanılan en pahalı içişleri bakanlığı aracı olan Mercedes-Benz S600’ün fiyatı 21,7 milyon ruble. Bu araç, Rus yanlısı Çeçen hükümeti İçişleri Bakanı Ruslan Alhanov tarafından 2011’de kullandı.

20,4 milyon rublelik bir başka araç ise Karaçay-Çerkes İçişleri Bakanlığı’nın idaresinde bulunuyor. Aracın plakası, eski Rusya İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev’e aitti.

En pahalı Acil Durumlar Bakanlığı otomobilleri ise Stavropol Kray’da. Bu araçlar, 7 milyon rublelik zırhlı ZUV Toyota Land Crusiser ve aynı fiyattaki iki BMW 750. Ardından Dağıstan’a ait 6,4 milyon rublelik Mercedes-Benz S500 ve 6,3 milyon rublelik Land Cruiser geliyor.

Soruşturma Komitesine ait en pahalı araç da gene Stavropol Kray’da. 9,2 milyon rubleye satın alınmış olan BMW 750. 6,4, 6,3 ve 6,2 milyon rublelik üç SUV Toyota Land Cruiser ise sırasıyla Kabardey-Balkar, Dağıstan ve Çeçenya soruşturma komiteleri idaresine ait.

Federal vergi hizmetinin yetkisinde 6,2 milyon rublelik zırhlı Toyota Camry bulunuyor. Bu araç Dağıstan idaresinin mülkiyetinde bulunuyor.

Federal ceza infaz hizmetinin 6,3 milyon rublelik Mercedes-Benz S500 aracı bulunuyor ve bu Güney bölgesel eğitim merkezi hizmetine ait, 4 milyon rublelik bir başka araç da Rostov bölgesi federal ceza infaz idaresinin hizmetinde.

Sağlık Bakanlıkları arasında en pahalı araçlar ise 5,3 milyon rublelik Audi S8 ve aynı fiyattaki Mercedes-Benz S450. Bu araçlar, Stavropol Kray’da “Luç” sağlık rehabilitasyon merkezinde.

Kavpolit’in verdiği bilgilere göre, 1 Ocak 2016 itibariyle resmi yetkililer için lüks yasağı yürürlüğe girdi. Devlet organları yöneticileri ve yardımcıları için otomobil fiyatları 1,5-2,5 milyon ruble arasında değişiyor. Aracın gücü de 200 beygir gücünü geçmeyecek.