Dağıstan’da tırcı eylemleri devam ediyor

Tır şoförleri Kizler’de 800 tırın bulunduğunu açıkladılar.

Kizlar’daki tır şoförlerinin eylemlerine katılanlar ülkenin birçok değişik noktasından geliyor. Tır şoförleri, Kizlar’da toplanarak Moskova’ya gitmeyi planlıyor. Protestocular ve görgü tanıklarının ifadesine göre, Kizlar bölgesinde şu anda 800 tır bulunuyor.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, Dağıstan’da tır şoförleri 15 Kasım’dan beri yapılan protesto eylemleri çerçevesinde, araçlarını yol kenarına bırakarak grev yapıyorlar. Grev alanları Hasavyurt, Kizlar, Kayakent ve Karabudahkent bölgesinin Manas köyü oldu. Emniyet güçleri, zaman zaman eylemlere müdahale ederek, şoförleri gözaltına alıyor.

23 Kasım’da da Kizlar yolunda yüzlerce tır yol kenarlarında durarak eylem yaptı. Eylemin katılımcılarından, Asadulla Magomedov, yaptığı açıklamada, “Kizlar’dan birkaç kilometre uzakta en az 700-800 tır bulunuyor. Orada aynı zamanda çok sayıda polis var. Araçların geçişi çok zor. Daha sonra Kizlar dışında miting alanına gitmekte olan 50 tır daha gördüm. Konvoy halinde gidiyorlardı. Bazı araçlarda Platon sistemine karşı yazılar vardı” dedi.

Grev katılımcılarından tır şoförü Ahmed ise “Araçlar burada toplanıyor. Polisler de burada. Dün, Babayurt’taki eylemi dağıttılar, daha önce Hasavyurt’ta. Manas ve Kayakent’te de aynı şeyi yapıyorlar.Oralarda her bir şoför için dört OMON askeri var. Beklemeye izin vermiyorlar” dedi.

Ahmed’in ifadesine göre, eyleme katılımcıların sayısı artmaya devam ediyor.

Magomed isimli bir şoför tır şoförlerinin daha sonra topluca Kizlar’dan Moskova’ya doğru hareket etmeyi düşündüklerini açıkladı.