Dağıstan’da demokrasiye darbe

16 Ekim tarihinde saat birde, Buynaks şehir meclisi vekilleri bir toplantı planladı. RİA Derbent haber ajansının verdiği bilgilere göre, vatandaşlardan alınan su ve elektrik kesintileri ile ilgili şikayet dilekçelerini üzerine, belediye hizmetlerindeki problemler konuşulacaktı.

Vekiller şehir sakinleri ile dışarıda görüşmeye karar verdi. Şehir yönetimi şehir sakinlerini bir aydır belediye binasında toplantıların genellikle yapıldığı salona almıyor. Toplantıdan önce Dağıstan hükümeti ve başkanlığı genel idaresi başkan yardımcısı Aleksey Gasanov başkanlığında bir heyet Buynaks belediyesine geldi. Vekiller toplantıya gelenleri sert bir şekilde uyarıldılar ve toplanan halk ile herhangi bir görüşmenin olmayacağını söylediler. Vekiller yine de ertesi gün şehir sakinleri ile görüştü. Heyetin sözüne uymayan vekiller daha sonra sert bir şekilde cezalandırıldı.

Halk meydanda toplanmış ve vekiller de sahnede iken, polislerden oluşan bir kalabalık sahneye arkadan girdi ve vekilleri bir buçuk metre yükseklikte olan sahneden itmeye başladı. Müdahalede, coplar ve elektroşok cihazları sebebiyle birçok vekil ve şehir sakini zarar gördü.

Yedi vekil hastaneye kaldırıldı. Biri başından yaralandı, ikincisinin muhtemelen kaburgası kırıldı. Bir vekil de elektroşok cihazından dolayı ayağından yaralandı. Bir çok katılımcı gözaltına alındı ve emniyete götürüldü. İşlemlerin bitmesinden sonra ancak gece yarısı serbest bırakıldılar.

Şehir sakinlerinin dağıtılması ve vekillerin dövülmesinin evveliyatını Buynaks şehir meclisi başkanı Zaur Şahverdiyev şöyle anlattı:

15 Ekim tarihinde Dağıstan hükümeti ve başkanlığı genel idaresi başkan yardımcısı Aleksey Gasanov başkanlığında bir heyet Buynaks’a geldi. Onlar bizden, mitingi yapmamamızı istediler. Biz onlara, miting yapmayı düşünmediğimizi izah ettik. Buynaks şehir sakinlerinden gelen birçok dilekçe var. Onlar görüşmek istiyorlar. Onların ısınma konusunda, su olmayışı konusunda bir çok soruları var. Yapılacak olan şey sadece bir toplantı, şehir sakinleri problemlerini dile getirmek istiyorlar. Başkanlık ve hükümet idaresi temsilcileri kendi söylediklerinde ısrar ettiler: herhangi bir miting olmayacak. Onlara bizim herhangi bir miting planlamadığımızı, halkın bizimle görüşmek istediğini, bizim de iptal edemeyeceğimizi izah etmeye çalıştım

Toplantıyı neden dışarıda yapmaya karar verdiniz?

Bugüne kadar bir çalışma ofisimiz olmadı. Şehir idaresi bize yer vermedi. Toplantı ve oturumlarımızı nerede yapacağız? Dışarıda. Ancak 15 Ekim’de onlar, şehir halkıyla görüşmemizden bir gün önce bir oda verdiler. Burası birinci katta bulunan küçük bir oda. Orada bir oturum yapmak mümkün değil, 21 vekil sığmaz. Daha önceleri şehir meclisi toplantıları dördüncü katta, vatandaşların da sığabileceği büyük bir salonda yapılıyordu. Ayrıca, vekillerin özel çalışma odası vardı. Önceleri biz merkezde toplanıyorduk ve halk oraya geliyordu. Ama artık şehir belediyesine vekiller alınmıyor. Şehir sakinlerinden gelen dilekçeleri inceledik ve halkla toplantımızı şehir belediyesinde yapmaya, orada olmazsa binanın önünde yapmaya karar verdik. Başka bir amacımız yoktu.

Dağıstan medyası, “Rusya Gazileri Partisi” vekilleri arasında ayrılık olduğunu ve görev dağılımı yapılamadığını yazdı. Bu konuda siz ne dersiniz?

Hayır, bu doğru değil. Evvelki gün bir toplantı yaptık ve toplantıya dair bir video yayımladık. Devlet başkanına gönderdik. Buynaks şehir meclisinde 21 vekil var, 17’si Rusya Gazileri Partisi’nden. Tek bir vekilimiz bile istifa etmedi. Aksine daha da fazla kenetlendik. Gazetelerin yazdığı ayrılma hiç bir zaman olmadı ve olmayacak.

Sorular ve Metin: İdris Magomednabiyev

Tercüme: Ajans Kafkas