Dağıstan’da çatışma: Üç ölü

Pazar günü Terörle Mücadele Alanı ilan edilen Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’ye bağlı Novıi Huşet köyünde yaşanan çatışmada bir asker yaralandı, üç direnişçi öldürüldü.

Novıi Huşet köyünü kuşatan polis, köy giriş çıkışlarını kontrol noktalarıyla kapattı. İnterfax’ın haberine göre polisin kuşatmasını delmeye çalışan üç direnişçi, köy çıkışında kurulan kontrol noktasını, Lada Priora bir otomobille delmeye çalışırken vuruldu.

bombaVurulan direnişçilerin kimlikleri belli oldu. Hayatını kaybeden direnişçilerin, Mahaçkale merkezli yeni kurulan bir grubun üyesi oldukları açıklandı. Rusya Federasyonu Anti Terör Dağıstan komitesi, direnişçilerin isimlerini açıkladı. Açıklamaya göre, öldürülen direnişçiler Abdul Kurbanov (Abu Hafs) 1985 doğumlu, Magomed İbragimov 1982 doğumlu ve Magomed Abdulhalikov 1980 doğumlu. Abu Hafs’ın, grubun lideri olduğu açıklandı.

Ajans Kafkas daha önce Novıi Huşet köyünde polislere iki saldırı düzenlendiğini yazmıştı ve yapılan suikastlar sonrası polis köyden 12 kişi tutuklamıştı. Bu tutuklama köylüler tarafından protesto edilmiş, hatta köylüler polisi Novıi Huşet’i hayali vahabizm merkezine çevirme hevesinde oldukları için suçlamıştı.