Dağıstan’da açlık grevi

22 Ekim tarihinde Dağıstan’ın Kayakent bölgesi Pervomaysk köyünde Lenin caddesi 11 nolu acil durum evine gelen yedi vatandaş açlık grevi ilan etti. Vatandaşların düşüncesine göre, bu ev konut olarak uygun ama aileleri için yeterli değil.

Öğrenildiğine göre, 2 katlı bu evin sakinleri evlerinin bir program çerçevesinde yeniden inşa edilmesi amacıyla, yeni dairelere yerleştirildiler.

Magomedov ailesi, Çernovik’e yaptığı açıklamada, “Biz bu yerleştirildiğimiz evin yanında oturuyoruz. Evimiz eski. Bizimle birlikte evli bir oğlumuz yaşıyor, ikincisini de evlendirmek gerekiyor, ama herkes için konut yok. Bize yeni evin inşaat planını verdiler, ama o yapılıncaya kadar bize geçici konut lazım. Komşularımız da aynı durumda kaldı. Yönetim bize, bu yerleştirildiğimiz evin acil durum evi olduğuyla ilgili bir belge vermeyi reddediyor, taşınmaya engel oluyor” şeklinde durumlarını anlattılar.

Açlık grevindekiler bu eyleme başvurmak zorunda kaldıklarını çünkü konut şartlarını iyileştirmek için başka imkanları olmadığını, yeni evlerinin ise ancak on yıl içinde yeniden yapılacağını ifade ediyorlar.