Dağıstan operasyonları hakkında açıklama

Dağıstan’ın güneyindeki özel operasyon, yerleşim yerleri dışında yürütülüyor.

İçişleri bakanlığı kaynaklarının açıkladığına göre, Dağıstan’ın güneyindeki beş bölgede, direnişçilerin aranmasına yönelik yürütülen özel operasyon yerleşim alanları dışında gerçekleştiriliyor ve sivil halkın yaşamına engel olmuyor.

28 Eylül’de, saat 00:00’da, Dağıstan’ın Kurahski, Magaramkentski, Suleymen-Stalski, Tabasaranski ve Hivski bölgelerinde antiterör operasyonu ilan edildi. Emniyet güçleri beş avcıyı öldüren direnişçileri arıyor.

18-19 Eylül’de, emniyet güçleri, Suleyman-Stalski bölgesinde beş vatandaşın cesedini buldu. Cinayet alanına yakın bir yerde direnişçilerin yazlık sığınağı da bulundu. Suleyman-Stalski emniyet temsilcisinin 21 Eylül’de açıkladığına göre, cinayetlerle ilgili Suleyman-Stalskili dört kişiden şüpheleniliyor. 22 Eylül’de Dağıstan Soruşturma İdaresi olay üzerine yaptığı açıklamada, “Avcı cinayetlerinde isimleri Gasan Mamedyar, Robert Melikov ve Magomedali Murliyev olan üç terörist hakkında arama emri çıkarıldı” dedi.

Dağıstan içişleri kaynaklarına göre, 18-19 Eylül’de vatandaşları öldüren “Suleyman-Stalski” grup üyelerinin aranmasıyla ilgili antiterör operasyonu yürütülüyor.

Kavkazki Uzel’in yaptığı açıklamaya göre, 25 Eylül’de Suleyman-Stalski bölgesi Kasumkent köyünde, öldürülen avcıların yakınları izinsiz bir protesto mitingi yapmak istedi. Ancak daha sonra, bunun yerine antiterör komisyonu genişletilmiş toplantısına katılmaya karar verdiler. Bölgede görev yapan emniyet güçleri, bu kişilere bir ay içinde avcı cinayetlerine karışanları bulma sözünü verdi.