Çeçenya’da gala

Çeçenya’da “Çeçenfilm” stüdyosunun ilk filminin galası yapıldı.

“Çeçenfilm” stüdyosunda çekilen ilk sanat filmi izleyicilerle buluştu. “Degan Az” (Kalbin Çağrısı) filminin galası 16 Ağustos’ta Çeçenya’da yapıldı. Caharkale’de bulunan Lermantov Devlet Drama Tiyatrosunda gerçekleşen galaya tanınmış yönetmen ve oyuncular katıldı. Davetlilerin arasında Andrey Konçalovski, Nikita Vısotski, Oleg Taktarov ve Maksim Akbarov vardı.

Çeçenfilm yapım şirketi müdürü Beslan Terekbayev’in ifadesine göre, Kalbin Çağrısı filmi bir insanın diğer bir insan uğruna öldüğü yerde, dostluk ve gerçek aşkın hikayesini anlatıyor.

Filmin çekimleri Çeçenya’da yapıldı, montaj ve seslendirme ise Moskova’da Tröhmer film stüdyosunda yapıldı. Terekbayev’in belirttiğine göre, Çeçenfilm şimdi yeni birproje için çalışıyor, tanınmış Rus aktörlerin de yer alacağı uzun metrajlı bir film.

Çeçenya Cumhuriyeti kültür bakanı Hoj-Baudi Daayev Instagram sayfasından, “Önümüzde, halkımızın ilgisini çekecek ve kesinlikle Çeçen halkının kültür ve mantalitesine uygun filmler oluşturmak gibi bir görev var. İlk adım atıldı!” ifadelerine yer verdi. Daayev, yeni projelerin gerçekleştirilmesi konusunda Kadirov’a da şükranlarını ifade sundu.

Geçen yıl Çeçenya’da kısa metrajlı bir sanat filmi olan “Sihirli Tarak” çekilmişti. Filmin başrolünde Ramzan Kadirov oynadı. Film Çeçenlerin eski halk gelenek ve göreneklerini anlatıyor.