Bert Gurtuyev Nalçik’te anıldı

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti başkenti Nalçik’te Kabardey-Balkarlı yazar Bert Gurtuyev (1910-2001) anıldı.

17 Kasım Salı günü, Balkar Sovyet edebiyatının büyük ismi Bert Gurtuyev’in yaşadığı, K. Kuliyev caddesindeki 13. nolu evin önüne çiçekler bırakıldı. Anma törenine sanatçılar ve ülke sivil toplum temsilcileri katıldı.

Kabardey-Balkar halk şairi Ahmat Sozayev, anma törenindeki konuşmasında, “Gurtuyev sadece, şiir ve düz yazılarıyla güzel bir iz bırakmadı. Aynı zamanda Balkar dili ve edebiyatı ile ilgili ilk ders kitaplarını da hazırladı” dedi.

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti parlamentosu sivil toplum kurumları ve medya gelişimi, kültür komitesi başkanı Boris Paştov, Kabardey-Balkar’ın tanınmış yazarlarının hatıralarının ebedileştirilmesini sağlayan etkinliklerin önemli olduğunu belirtti.

Anma törenine katılan Bert Gurtuyev’in kızı Maryam Gurtuyeva, “Babam, şairlerin unutulmadığına çok minnettar olurdu” ifadesinde bulundu.

Kabardey-Balkar haber ajansının verdiği bilgilere göre, evin önündeki törenin ardından Nalçik’te B. Gurtuyev’in 105. doğum günü dolayısıyla bir sanat gecesi düzenlendi. Gecede, Gurtuyev’in eserlerinden ilham alan performanslar sergilendi.