Berhamov: “Gardiyanlar Müslümanlara ayrımcılık yapıyor”

Musabi Berhamov hapishanede bulunan oğlu Anzor Berhamov’un haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle Kabardey-Balkar insan hakları merkezine ve parlamento ombudsmanına birer dilekçe gönderdi.

Anzor Berhamov direnişçi gruplara katılma ve onlara yardım etme suçlamasıyla yargılandı. Soruşturmaya göre Berhamov, Ekim 2009 ve Haziran 2010 tarihleri arasında direnişçilere faaliyetlerinde yardımcı olacak araç gereç temin etti.

Kabardey-Balkar İnsan Hakları Merkezi Başkanı Valeri Hatıjukov’a gönderilen dilekçede, Musabi Berhamov oğlunun “Kurgan bölgesindeki hapishanede gardiyanlarca yapılan insan hakları ihlallerinden” korunması talebinde bulundu.

Musabi Berhamov, oğlu Anzor Berhamov’un defalarca uydurma nedenlerle hücreye atıldığını ifade etti. Ayrıca son aldığı bilgilere göre  oğlunun yine tuvaletleri çalışmayan ve yoğun rutubetin olduğu bir başka koğuşa altı aylığına nakledildiğini söyledi.

Hapishane şartlarından dolayı oğlunun sağlığının bozulduğunu ifade eden Musabi Berhamov, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, “Koğuşlarda rutubet var, tuvaletler çalışmıyor. Katlanılamaz şartlar Anzor’un sağlığını bozdu. Hipertansiyon, sürekli baş ağrısı. Hapishanede hiç sağlık hizmeti verilmiyor. Hapishanedeki bu uygulamalar özellikle Müslümanlara yönelik. Hapishanede yaklaşık 40 Müslüman var ve hepsi ya sağlıksız koğuşlarda ya da tek kişilik hücrelerde” dedi.

Musabi Berhamov ayrıca, gardiyanların Müslüman mahkumları saldırgan eylemlere tahrik ettiğini de belirtti. Dini kitaplarının ve seccadelerinin alındığını, Müslümanların hapishanede inşa ettiği mescide gitmelerine izin verilmediğini kaydetti.

Musabi Berhamov insan hakları savunucularından Kurgan bölgesindeki sivil gözlem komisyonu ile irtibata geçmelerini, ombudsman ve komisyon üyelerinin hapishanedeki oğlu ve diğer Müslümanları ziyaret etmelerini sağlamalarını istedi.

Kabardey-Balkar İnsan Hakları Merkezi avukatı Zaur Şokuyev, Berhamov’un dilekçesi ve olumsuz şartları açıklayan detaylı bir mektubu Kurgan Bölgesi İnsan Hakları Yetkilisi Gennadi Porohin’e gönderdiğini açıkladı.

Şokuyev “Berhamov’un mektubundan anlaşıldığına göre, hapishanede dini bir ayrımcılık var. Bu da RF Anayasası ve Uluslararası İnsan Hakları Sözleşmesi’nin garanti altına aldığı, mahkumların dini inanç özgürlüğü hakkını ihlal ediyor” dedi.

Şokuyev, dilekçede ifade edilen olayların incelenmesi ve gereken önlemlerin alınması talebinde bulunduklarını kaydetti.