“Adil Abhazya” koalisyon hükümeti istiyor

Abhazya’nın başkenti Sohum’da “Adil Abhazya” sivil hareketi tarafından organize edilen konferans, tüm siyasi parti liderlerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Konferansın gündem maddesi, ülkedeki sosyo-politik problemlere dair çözüm arayışı idi.

“Birleşik Abhazya Partisi” lideri Sergey Şamba, koalisyon hükümeti kurulması önerisinin mühim olduğunu ve bu konu üzerine müzakerelerin devam etmesi gerektiğini düşündüğünü belirtti.

Şamba, “Toplum birbirine kenetlenmezse devletin önünde bulunan zorlukları çözmemiz de mümkün olmaz. Sosyal ve siyasi problemlerle sadece gücümüzü birleştirdiğimizde baş edebiliriz” dedi.

“Abhazya Halk Partisi” siyasi konseyi başkanı Yakub Lakoba, koalisyon hükümetinin bazı kişilerce araç olarak kullanılabileceğini söyledi. Lakoba’ya göre, ülkenin problemleri Anayasa mahkemesinin kurulması ile çözülebilir.

Eko Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre, “Apra” vakfı başkanı Aslan Bjaniya da, koalisyon hükümetinin kurulabileceğini, ancak bunun sosyo-politik durumun düzelmesi için yeterli olmadığını belirtti. Bjaniya’a göre, problem ancak, muhalefetin yapmak istediği referandum ile çözülebilir.