Adıge Bayrak Günü ilk defa Abhazya’da kutlandı

Abhazya’da ilk defa Adıge Bayrak Günü kutlandı. Adıge Bayrak Günü kutlamaları başkent Sohum’da yapıldı.

25 Nisan 2016’da Adıge Bayrağının 186. yıldönümü tüm Adıge dünyasında kutlandı. Abhazya’daki Adıge topluluğu ilk defa dün Sohum’da Adıge Bayrak Günü’nü kutladı. Program Şeref Parkı’ndaki anıta çelenk bırakma ve Ardzınba Savaş Müzesi’ndeki konserle devam etti. Kutlamalar çerçevesinde, bayrakların taşındığı bir yürüyüş ve düğün yapıldı.

Sohum’daki programın öncülüğünü yapan Abhazya Cumhuriyeti Adıge Khase Başkanı Muayed Afaunov, “Adıgey Bayrak Günü halkımız için önemli bir bayramdır. Adıge bayrağı çok acılar çekmiş Çerkes milletinin yeniden doğuş ve birliğini sembolize ediyor” dedi.

Suriye Adıge Khase şubesinin temsilcisi, geri dönüşçü Zivar Arutaa da, “Bu bayramı tüm dünyada sadece Adıgeler değil, Abhazyalılar da kutluyor. Özellikle, Suriye Adıge Khase şubesi üyeleri arasındaki çok sayıda Abhaz ve Abazin Çerkeslerin acılarını ve sevinçlerini paylaşıyor. Çünkü bizim Adıgelerle ortak bir kaderimiz var” dedi.

Natpress’in verdiği bilgilere göre, Adıge Bayrak Günü 2010’dan beri kutlanıyor. Adıgey, Kabardey-Balkar ve Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti’nde konserler, at yürüyüşleri, araba yarışları, spor karşılaşmaları ve başka birçok etkinlik düzenleniyor.