Abhazya ve Rusya’dan Güney Osetya ziyareti

Abhazya Devlet Başkanı Yardımcısı Vitali Gabniya ve eski Rusya Olimpiyat Komitesi sekreteri Andrey Konokotin başkanlığında bir heyet 25 Mart’ta Güney Osetya’yı ziyaret etti.

Heyette Rusya serbest güreş karması baş antrenörü Cambolat Tedeyev, Abhazya Kültür ve Spor devlet komitesi başkanı Bagrat Hutaba da yer aldı.

Heyetteki misafirler Oset geleneklerine göre üç börek ve ritüel içeceğinin olduğu kupalarla karşılandı. Şarkı ve dans ekibi “Simd” Oset ve Abhaz şarkılarını seslendirdi.

Abhazya heyeti adına Devlet Başkanı Yardımcısı Vitali Gabniya sıcak karşılamadan ötürü teşekkürlerini ifade etti. Her iki cumhuriyet arasındaki kardeşlik ilişkilerinin her geçen yıl daha da sağlamlaştığını ifade etti ve Güney Osetya vatandaşlarına barış ve refah diledi.

Güney Osetya’yı ilk defa ziyaret eden Andrey Konokotin de, bu sıcak karşılamadan ötürü Güney Osetya’ya teşekkür etti. Osetya topraklarını şampiyonlar toprağı olarak adlandırdı ve bundan sonra da Oset sporculara başarılar dilediğini kaydetti.

Eko Kavkaza’nın verdiği bilgilere göre, Rusya ve Abhazya heyeti, Güney Osetya Devlet Başkanı Leonid Tibilov tarafından da kabul edildi.