Soçi’de güvenlik Rus Kazaklarına emanet

400’den fazla Kuban Kazağı Soçi’de Olimpiyat misafirlerini koruyacak.

Kuban Kazak Birliği ,Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunlarında toplumsal güvenliğin sağlanması için Soçi’ye 410 Kazak gönderdi. Kazak devriyeleri sporcuların, yabancı heyetlerin ve turistlerin güvenliğini sağlayacak.

 

Soçi’ye 400 Kuban Kazağının gönderilme kararı, Eylül 2013’de Krasnodar Kray Valisi Aleksandr Tkaçev tarafından dile getirilmişti. Vali Tkaçev “ Bu yüksek bir güven, devlet görevi ve biz onu yerine getireceğiz” ifadesinde bulunmuştu.

 

Kazaklar,Soçi sokaklarında güvenlik organları mensupları ile birlikte çalışacak.Kuban Kazak Birliği ,güvenlik elemanlarının görev sırasında milli giysileri ile çalışacaklarını ifade etti.

 

Kuban Kazak Birliği temsilcisi “ 410 Kazak 8 Ocakta Soçi’ye gönderildi, hepsi tatil merkezine ulaştı ve Paralimpik Oyunları bitinceye kadar toplumsal düzeni sağlamaya devam edecek” dedi.

 

Krasnodar Kray, Rusya’da 1 Eylül 2012 itibari ile şehir caddelerinde Kazak askerlerinin devriye gezmeye başladığı ilk yer oldu. Şu anda polis ile birlikte bölgede yaklaşık 1500 Kazak askeri toplumsal düzeni sağlıyor. Kazak askerleri kimlik kontrolü hakkına ve ihlalde bulunanları içişleri organlarına götürme hakkına sahip.

 

Stavropol Kazakları ise evlerinde kalacak ve şehirde Soçi’ye gönderilen polislerin yerini alacak.

 

30 Ekim 2013’de RF İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsev, Krasnodar Kray’a ek birliklerin güvenlik sağlanması için Soçi’ye gönderileceğini, toplam olarak Olimpiyatlarda güvenliği 42 bin polisin sağlayacağını açıkladı. Soçi polisine yardım için dışarıdan 24500  polis ve 10 bin asker getirilecek.

Kavkazki Uzel,AjansKafkas