Markelov ve Baburova Moskova’da anıldı 

Rusya’nın başkenti Moskova’da dün, avukat Stanislav Markelov ve gazeteci Anastasya Baburova katledildikleri yerde anıldı. 

 

Avukat Stanislav Markelov 19 Ocak 2009’da, Çeçen kızı Elza Kungayeva’nın katili albay Yuri Budanov’un serbest bırakılmasını eleştirdiği basın toplantısından dönerken Moskova’da öldürüldü. Markelov’un yanında Novoya Gazeta çalışanı Anastasya Baburova da vardı. Saldırıda ağır yaralanan gazeteci kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. 6 Mayıs 2011’de mahkeme Markelov ve Baburova cinayetlerinden suçlu bulunan Nikita Tihonov’u ömür boyu hapis cezasına çarptırdı.

 

Stanislav Markelov ve Anastasya Baburova’nın öldürüldüğü Preçistenka caddesi 1 nolu evin önündeki anma eylemi dün 13:00’da Yabloko partisi aktivistleri tarafından organize edildi. Eylemde çelenk bırakma esnasında parti lideri Sergey Mitrohin de hazır bulundu. Anma eylemi avukatın ve gazetecinin fotoğraflarının önünde bir kaç dakikalık saygı duruşundan sonra sona erdi.

 

Akşam saatlerinde ise Markelov ve Baburova cinayetini hatırlatmak amacıyla izinli bir yürüyüş yapıldı. Yürüyüş esnasında eyleme karşı olanların yolu kapatmasından dolayı üç kez arbede yaşandı, polis olaylara müdahale etti. Farklı siyasi görüşler arasındaki kavgaya karışan 10 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında çocuk yaştakilerin de olduğu ve bazı eylem katılımcılarının üzerinde havai fişekler bulunduğu İnterfaks tarafından İçişleri Bakanlığı Moskova merkez idaresi temsilcisine dayanılarak bildirildi.

 

Eyleme Novoya Gazeta yazı işleri müdürü Dmitri Muratov, gazetenin basın sözcüsü Nadejda Prusnekova, sivil gözlemciler ve antifaşist hareketlerin üyeleri katıldı, ancak Markelov ve Baburova’nın yakınlarından kimse, yaklaşık 500 kişiden oluşan eylemciler arasında yer almadı. 

Kavkazki Uzel, Ajans Kafkas