Kuzey Kafkasya artık Rusları endişelendirmiyor

Levada Center Araştırma Şirketi’nin yaptığı ankete göre Kafkasya Ruslar için artık endişe edilecek bir yer değil. 

 

Ocak ayından düzenlenen ankete katılanların yüzde 44’ü, Kuzey Kafkasya’da huzur ortamının hakim olduğunu düşünüyor. Araştırma şirketinin verilerine göre, bir yıl önce bu oran yüzde 18’di.

 

Araştırmayı gerçekleştiren sosyologların verdiği bilgilere göre, Kuzey Kafkasya’daki durumu,  gergin veya kritik olarak değerlendirenlerin oranında da belli bir düşüş var. Geçen sene katılımcıların yüzde 72’si bölgeyi gergin ve kritik olarak değerlendirirken bu oran bu sene yüzde 44’e düştü.

 

Kuzey Kafkasya’nın geleceği konusunda Rus vatandaşlarının ortak bir düşüncesi ise yok. Katılımcıların yüzde 32’si bölgede barış ortamının bir kaç yıl içerisinde sağlanabileceğini düşünürken, yüzde 28’i ise bunun için uzun yıllar gerekeceğini görüşünde. Yüzde 20 ise bu konuda oldukça karamsar, bölgede barış ortamının sağlanmasının mümkün olmadığını düşünüyor.  Ankete katılanların yüzde 16’sı ise bu soruya cevap vermemeyi tercih ediyor.

 

Anket sorularından dikkat çekici olanı ise katılımcıların Rus yanlısı Çeçenya Başkanı Ramzan Kadirov hakkında ne düşündükleriydi. Her dört kişiden biri (yüzde25) Kadirov hakkında  kayıtsız olduklarını belirttiler. Yüzde 21’i Kadirov’ a saygı duyarken, yüzde 14’ü sempati besliyor. Katılımcılardan yüzde 21’i ise “onun hakkında kötü bir şey söylenemez” diyor. Kadirov hakkında negatif duyguları olan Rusların oranı ise yüzde 12. Yüzde 8’lik bir kesim ise bu soruya cevap vermemeyi tercih ediyor.

 

Levada Center’ın Ocak ayı anketi Rusya Federasyonu’nun 134 yerleşim bölgesinde, toplam 1600 kişinin katılımı ile gerçekleştirildi. 

AjansKafkas