Ürdün Çerkeslerinden DÇB bildirisi

Ürdün Kafkasya Çerkesleri Dostluk Topluluğu Dünya Çerkes Birliği’ne (DÇB) reform önerilerini ileten bir bildiri hazırladı. Bildiriyi, tercüme ederek aynen alıntılıyoruz.

Ürdün Kafkasya Çerkesleri Dostluk Topluluğu’nun Dünya Çerkes Birliği’ne sunduğu reform önerileri şöyledir:

 1. Dünya Çerkes Birliği, çarlık döneminde Çerkes halkına yapılan soykırımın tanınmasını, özür dilenmesini ve geri dönmek isteyen herkese hiç bir sınırlama olmadan bu hakkın verilmesini, Çerkeslere kendi bölgelerinde kendi kaderini tayin etme hakkının verilmesini talep etmelidir.
 2. DÇB, liderlerin Çerkesya bölgesinde olimpiyat oyunlarının düzenlenmesine verdikleri talebi kınamalıdır.
 3. Rusya’nın Çerkes milli hareketlerine açık diyalog imkanını sunmasını, dünyadaki Çerkes diasporasının talep ve menfaatlerine uygun olarak onlarla çalışma imkanının sunulmasını talep etmelidir.
 4. DÇB, tüm halkların barış, özgürlük ve adalet temelinde işbirliğiyle ilgili uluslararası sözleşmelerin tüm kanunlarına riayet edilmesini öngören DÇB temel tüzüğüne uygun davranmalıdır. Birliğin tüzüğünde şu maddeler yer almaktadır; 1.Ulusal birliğin korunması, 2.Çerkes kültürünün canlanması, 3.Yasal korumanın sağlanması, 4.Ortak dilin ve kültürel tarihi mirasın korunması ve gelişimi, 5.Tarihi vatanına geri dönmek isteyen Çerkeslere yardımda bulunulması, 6.Yaşadığı yere bağlı olmaksızın kişiye tarihi vatanında hareket hakkı veren uluslararası kanunların göz önünde bulundurulması
 5. Rusya ve diasporadaki Çerkes halkının önemli programlarına DÇB aktif katılımda bulunmalıdır.
 6. DÇB kurulduğu zamandan beri, öne çıkan bazı kişilerle ve şüpheli ilişkilerle işlerini yürütmektedir. Bu yenilenme ruhunun önüne geçmektedir. DÇB yeni ve genç liderlere imkan vermelidir.
 7. DÇB yönetimi seçim sürecini aşağıdaki şekilde düzeltmelidir:
 8. a) DÇB başkanının seçim ve genel kurulunun oluşumu için tümyerel şubelerin başkanları ve üyelerinin katılabileceği seçimlerin organize edilmesi, DÇB başkanı ikamet ettiği ülkede olmalı b) DÇB üye topluluklarının başkanları, ikamet ettikleri ülkedeki birlik toplantılarında üyeler tarafından seçilmeli c) Bulunduğu ülkede 100’den az üyesi bulunmayan toplulukların DÇB üyesi olma hakkı bulunuyor d) DÇB’ye üyelik için şu belgelerin sunması gerekiyor: 1-Topluluğun isim, adres, kuruluş tarihi ve üyelik şartları, kurumun hedef ve fonksiyonlarının bulunduğu tüzüğü, yönetim kurulu ve üyeliğin verilme şartları, idari ve finansal kaynaklar ve yıllık raporlar. 2-Topluluğun bulunduğu ve çalıştığı ülkede resmi kaydının olduğunu gösteren belgeler. 3-Topluluğun üye listesinin bulunduğu, üyelik paralarının ödendiğini gösteren makbuzların yer aldığı yıllık rapor.

Ürdün Kafkasya Çerkesleri Dostluk Topluluğu Başkanı

Dok Rauhi Şhaltug


Yorumlar
 1. Avatar
  necdet hatam

  Bildiri de bildiriyi önemseyip yayımlayanlar da ilkel kafa yapısının tipik örneği.
  1- Bir kez iki ayrı kişiden, örgütten diğerini eleştiren kişi ya da örgütün haklı olabilmesi için önemsermiş gibi yaptığı konularda kendisinin etkinliklerde bulunması gerekir. Bu eleştiren örgüt eleştirdiği konularda neden önce örgütlü oldukları Ürdün’de daha sonra da RF nedinde daha sonra da Uluslararası arenada neden etkinlik göstermez dersiniz. Ya da etkinlik göstermek isterse DÇB engel olabilecek midir.
  2- Eleştiriye temel alınan belgelerin çarpıtılmaması gerekir. DÇB tüzüğünün en temel ilkesi RF vediaspora ülkelerininyasalarına saygılı olacağı teminatıdır. Her kişi ya da örgütün bunu yanlış bulma hakkı elbette var. Ancak yanlış bulanın atması gerekli adım doğru bulduğu çalışmaları yapmaktır. Ben senin bildiğin örgütlerden değilim diyen bir örgüte “hayır nutlaka benim istediğim gibi olmalısın” diye dayatmak değildir. Bir de bu dayatmanın yıllardan beri boşa çıktığını, bir işe yaramadığını görmek gerekmez mi?.. DÇB daha dün kuruldu DÇB üyesi bitin derneklerin kuruluşu DÇB den çok daha önceki yıllarda gerçekleşti. Örneğin Ürdün derneği 100 yılı geride bıraktı. Derneklerin hiçbiri de DÇB kurmak amacı ile kurulmadı.
  3- İşin en gülünç tarafı da şu ki DÇB’yi eleştirenlerin hiçbiri kendileri için bir şey istemiyorlar. Hani “kendim için bir şey istiyorsam namerdim” diyen politikacı gibi. Arada küçük bir farkla. Politikacı kendi istediğini başkaları için istiyormuş gibi yapıyordu. Bizim kahramanlar da kendileri için istemediklerini halkımız için kendileri dışındaki çerkesler için istiyorlar.
  4- Biraz örneklendirelim. Dönüşü çok önemsiyor görünenler bulunduğu ülkeyi değiştirmeden vatandaşlığı kaybetmeden, RF de yaşama ön koşulu olmaksızın verilen vatandaşlık kazanma hakkını neden kullanmadılar acaba? Çu an var olan haklarını neden kullanmazlar. Örneğin bugün de konut edinip tapusunu alabiirsiniz. İş kurabilir dışarıdan gelenlerin çalışabileceği fabrikalar açabilirsiniz. Yıllar yıllar önce dönemin Adığey Başkanı laf kalabalığı yapan Kaf-Der başkanına çok açık söylenişti. Siz fabrikalar kurun ben de çalışacakların belirli bir yüzdesinin diaspora çerkesi olmasını zorunlu gören kararname çıkartayım Bugün herkes bliyor ki darda olmalarına rağmen Suriyeli Çerkeslerin dolarlar ödeyerek Avrupa ülkelerine gitme nedenleri sağlanan koşullar daha iyi olduğu içindir. Anvatana Dönüş yasağı olduğu için değil. Oysa kendilerine hiç dokunmadan konut edinebilecek Ürdün vatandaşlarının yüzde biri anavatanda bir konut sahibi olsaydı ve bunları Suriyeden dönen zor durumdaki kardeşlerimize tahsis edebilseydik durum çok farklı olurdu. DÇB nin çalışmaları Nalçikte 60 konut almaya ve konutu olmayaları senatoryumda Barındırmaya.
  5- Yine şu an RF ülkedaşlar yasasına göre Çerkes çrgütlerinin ğlkedaş örgüt statüsü olma hakkı var. Bu statüyü alan örgüt üyelerine RF ülkedaşı olduklarını kanıtlar belge de verileceği ön görülüyor yasada. Üstelik bu yasa 2010 yılından beri yürürlükte. Ve ilk ünden beri en az 100 kez dağıtımı yapıldığı ve binlerce kişi bilgilendirildiği halde yıllardan beri hiç bir girişim yok. Peki oturduğu yerde ülkedaş olma girişiminde bulunmayan birinin eğer engellenmez ise anavatana döneceğine inanmak biraz saflık olmaz mı?
  6- Bu yasalar konusunu daha önce de birçok platformde gündeme getirdim. En çok verilen yanıt. Haberimiz yoktu. Bu bile ne kadar gülünç değil mi? Bir halkın kaderini beleirleyecek sorumluluğu üstlenmiş görünümü verecek halkın kaderini doğrudan ilgilendiren gelişmelerden haberdar olmayacaksınız. Hem de defalarca haber verildiğinin kanıtları ortada iken. Mrneğin vatandaşlık yasası daha çıkmadan yasanın çıkacağı Güneş gazetesinde yayımlanmışken, tüm derneklere yazılar yazılmışken. Ama ne demiş Türk atasözü: Namazda gözü oşmayan ecan sesini duymaz.
  7- Guışıpsın sorumluluğu. önüne gelen her belgeyi yayımlamak olmasa gerek dışarıdan biri gibi. Adı guşıps olmasa. yani konuda düşünen kimselerin bir araya geldiği dergi ise eğer Hodri Meydan diyebileceğimiz bir sayfa açılsın. Ben hazırım DÇB ve Dönüş konusunda akla gelebilecek her soruyu sorunu tartışmaya… Çönkü DÇB Dönüşçülerin temelini attığı bir örgüttür, ilkelerini de Dönüşçüler belirlemiştir. Tartışmayı düşünenler için de küçük bir ön koşulumuz var. Soru soracak kişinin önce gelecek kurgusunu belirtmesi . Ben halkım için şöyle bir gelecek tasarlıyor ve bu tasarıyı gerçekleştirmek için de şunları yapıyorum, demesi, diyebilmesi.
  Neden mi halkımız için gelecek kurgusu olayanlarla tatışmayı enerjinin boşa harcanması olarak görürürüm.
  Evet Hodri Meydan…