Stalin’in oyunu yapıldı, Rusya Komünist Partisi tepkili

Steam oyun şirketinin 10 Ekim’de yayınlamaya hazırladığı oyunun baş kahramanı Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) lideri Joseph Stalin oldu.

İçeriği nedeniyle tartışmalara yol açan oyunda kullanıcılardan isteyen Stalin’in karın boşluğuna vuruyor, isteyen sırtına atlıyor kimi ise göğsüne elektrik verebiliyor.

Rusya Komünist Partisi ise oyuna tepkili. Partinin milletvekillerinden Olga Alimova “Herhalde hayatlarında her şeyi denemiş olmalılar ki akıllarına böyle yöntemler geldi. O kadar iğrenç ki bunun hakkında konuşmak bile istemiyorum” dedi.

Rusya Komünist Partisi oyun ile ilgili “aşırılık” ve “tahrik” gerekçesiyle firmaya yönelik soruşturma açılması için çağrı da yaptı.

Oyun şirketinin sahibi Georgiy Kuktenkov’a göre ise oyuncunun yaptığı seçimler tarihin akışını değiştirmiyor ve Stalin’in çalışma odasında yaşananlar Stalin’in çalışma odasında kalıyor.

Rusya’nın farklı yerlerinde Komünist Parti’nin öncülüğünde dikilen Stalin büstleri, Stalin müzeleri bulunuyor. Bunu destekleyenler kadar şiddetle karşı çıkanlar da var.

Joseph Stalin, Lenin’in ölümünün ardından otuz yıl boyunca ülkeyi yönetmişti. Kimine göre 20. yüzyılın en önemli siyasi figürü kimine göre diktatör olarak tanımlanıyor.

SSCB’nin sanayileşme hamlesi ve II. Dünya Savaşı zaferine atıf yapan da var; rejim düşmanı olarak gördüğü herkesi Gulag çalışma kamplarına yollayıp 1 milyona yakın insanın ölümünden sorumlu tutan da.

Kaynak: Independent

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone