Kasyanov’a Moskova’da pastalı saldırı

9 Şubat akşamı PARNAS başkanı, eski Rusya başbakanı Mikhail Kasyanov’a, Moskova Restoranı’nda saldırıda bulunuldu. Kasyanov’un ifadesine göre, on kişi kendisine pasta fırlattı ve tehditte bulundu. Kasyanov’a göre saldırganlar Çeçence konuşuyordu.

Moskova polisi PARNAS Başkanı Mikhail Kasyanov’a yapılan saldırıyla ilgili soruşturma başlattı. Muhalif Kasyanov, düzenlenen saldırının sebebinin Kadirov’dan aldığı tehditler olduğunu düşünüyor.

1 Şubat’ta, Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkanı Ramzan Kadirov’un Instagram sayfasında Mikhail Kasyanov’un namlunun ucunda gösterildiği bir video yayınlanmıştı. Kasyanov, yayınlanan videonu ölüm tehdidi içerdiğini söyleyerek, Kadirov hakkında Soruşturma Komitesi ve FSB’ye şikayette bulunmuştu. Kasyanov ile ilgili video, Instagram tarafından Kadirov’un sayfasından kaldırıldı.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, Moskova Emniyeti, 9 Şubat akşamı bir kişinin bir restoranda saldırıya uğradığını doğruladı, fakat bu kişinin kimliğini açıklamadı. Açıklamayı yapan memur, “1957 doğumlu vatandaştan gelen başvuru üzerine idari yasalar çerçevesinde soruşturma yürütülüyor” açıklamasında bulundu.

58 yaşındaki Mikhail Kasyanov daha öncesinde, restorandaki olayın incelenmesi için Çin Şehri bölgesindeki polis şubesine dilekçe verdiğini açıkladı. Kasyanov, “Saldırganların canıma ve güvenliğime kastetmelerinden dolayı cezalandırılmaları için dilekçe yazdım” açıklamasında bulundu.

Kasyanov’un ifadesine göre, saldırganlar kendisine şöyle bağırdı: “Sen düşmansın” ve “Senin hakkından geleceğiz”. Kasyanov, “Ben saldırıyı siyasi faaliyetlerime bağlıyorum. Bugünkü saldırının doğrudan Kadirov’un bana yönelik tehdidi ve benim Soruşturma Komitesi ile FSB’ye başvurmuş olmam ile bağlantılı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Saldırının videosu: