Kadirov: İmam Şamil’e hakaret ettiysem buyurun gösterilerinizi Grozni’de yapın

Ramzan Kadirov, İmam Şamil için gösteri yapan Dağıstanlıları Grozni meydanlarına davet etti.

Geçtiğimiz günlerde Kadirov’un ‘Çeçenya Bugün’ ajansına verdiği röportajda İmam Şamil ile ilgili ifadeleri dikkat çekmiş ve olayların yansıması olarak Dağıstan’da gösteriler yapılmıştı.

Gösteri ve eylemlerin devam edeceğini söyleyen aktivistler konuyla ilgili inisiyatif grubu da kurarak eylemleri koordine etmeye çalışıyorlardı. Yeni gösteri ve protesto planlarını öğrenen Kadirov, Dağıstanlı göstericileri Grozni’ye çağırdı.

Video hazırlayan Kadirov, “İmam Şamil’e hakaret ettiysem neden eylemeleri Dağıstan’da yapıyorsunuz? Adresim belli buyurun benim yanıma gelin. Bizde yeterince meydan var, orada toparlanırsınız.” ifadelerini kullandı.

Dağıstanlı gazeteciler, Kadirov’un Grozni çağrısının kasıtlı bir provokasyon olduğunu ve kendisinin bölgedeki gücünü göstermek için bu tip söylemler kullandığını söylüyor.

Geçtiğimiz günlerde Ramzan Kadirov, “İmam Şamil’in İslami yönünü ve hassasiyetini biliyoruz. Ona din adamı olarak tabii ki saygı duyuyoruz. Ancak neden 25 yıl boyunca çarlık ile savaşıp mücadeleyi bıraktı? Neden halkını ve Çeçenya’yı yıkıma terk etti? Kafkasya’da ve Çeçenya’da mücadele devam ederken neden teslim oldu? Bu Çeçen halkına yönelik terör değil de nedir? Bilinçli olsun ya da olmasın bu kardeş olarak saydığın halka yapılamaz. Yoksa Şamil kendi halkına yönelik çifte standart mı uyguluyordu?” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: CK

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Email this to someone