Kabardey-Balkarlı Öğrenciler Türkiye’de

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve Yedi İklim Kültür Sanat Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nden 23 üniversite öğrencisini Türkiye’ye getirdi.

YTB’nin desteği ile Türkiye’ye getirilerek konuk edilen Kabardey-Balkar Üniversitesi’nden 23 öğrenci, Türkiye’nin çeşitli bölgelerini gezdikten sonra Ankara’ya geldi. İstanbul, Tokat ve Sivas’ı gezdikten sonra Türkiye izlenimlerini paylaşan öğrenciler, hayal ettiklerinin ötesinde bir Türkiye ile karşılaştıklarını ifade etti.

YTB’den yapılan açıklamada Ankara’da YTB merkezine gelen öğrenciler, YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül ile buluştu. Yedi İklim Derneği Başkanı Kemal Özaydın, Kabardey-Balkar Üniversitesi Öğretim Üyesi Zare Bakova ile konuk öğrencileri misafir eden Başkan Kudret Bülbül, YTB’nin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

YTB olarak pek çok faaliyet yürüttüklerini kaydeden Bülbül, “Biz esas itibariyle insanı temel alan bir kuruluşuz. Esas görevimiz insanı donatmak” şeklinde konuştu.

Öğrencilerin, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nden gelerek, Türkiye’deki akrabalarını bulmalarının sevindirici olduğunu kaydeden Bülbül, öğrencilerden, Türkiye’deki akrabalarıyla ilişkilerini geliştirmelerini istedi.

Bülbül ayrıca öğrencilere Türkiye Bursları hatırlatmasında bulunarak, öğrencilerden Türkiye Bursları’na başvurmalarını istedi.

– Çok farklı bir Türkiye bulduk

Ziyaret sırasında öğrenciler de Başkan Bülbül’e ziyaretleri sırasında edindikleri izlenimleri anlattı. Öğrenciler, “Hayal ettiğimiz Türkiye’nin çok ötesinde bir Türkiye ile karşılaştık” diyerek, Türkiye’yi, bildiklerinin üstünde refah seviyesine sahip bir ülke olarak gördüklerini söyledi.

Son olarak Türk halkının kendilerine gösterdiği samimi ve iyi niyetli yaklaşımından çok memnun kaldıklarını belirten konuk öğrenciler, Türkiye’de olmaktan duydukları mutluluğu dile getirdi.