Kabardey-Balkar’da atçılık hamlesi

Kabardey-Balkar Devlet Başkanı Yuri Kokov, hükümete at yetiştiriciliğinin geliştirilmesi için program hazırlama talimatı verdi.

Yuri Kokov, at yetiştiriciliğini Kabardey-Balkar’ın gelişim önceliklerinden biri olarak adlandırıldı, Kabardey cinsinin korunmasına özel önem verilmesi gerektiğini kaydetti.

Geçmiş nesillerin atçılık tecrübesinin Kabardey-Balkar halklarının önemli bir kazanımı olduğunu ve bu kazanımı değerlendirmek gerektiğini belirten Kokov, “Kabardey cinsinin gelişimine özel bir önem vermek gerekiyor. Atçılık alanındaki prestijimizi geri kazanmalıyız. 2015-2020 dönemi at yetiştiriciliği ve at sporları konusunda hazırlanacak programlarda Kabardey cinsi atın korunması ve gelişimine ayrıca yer verilmeli, atçılığın turizm değeri de göz önünde bulundurulmalı” dedi.

Kokov, hükümete atçılık programının en geç 1 Temmuz’a kadar hazırlanması talimatını verdi.

Kabardey-Balkar Tarım Bakanlığı verilerine göre, 1991-2007 döneminde ülkedeki at sayısı yüzde 75 oranında azaldı ve yedi bine geriledi. Alınan önlemlerle 2014’de at sayısı 10,5 bine ulaştı. Atların yüzde 95’i Kabardey cinsi.