İnguş muhalifler Rusya Anayasa Mahkemesi’nin kararını siyasi olarak nitelendirdi

Rusya Anayasa Mahkemesi, 26 Ekim’de Ramzan Kadirov ile Yunusbek Yevkurov arasında imzalanan İnguşetya-Çeçenya Sınır Anlaşması’nı 6 Aralık 2018 tarihi itibariyle kabul etti. Rus Anayasa Mahkemesi başkanı Valery Zorkin açıklaması sırasında, kararın derhal yürürlüğe girmesi ve komşu cumhuriyetle sınır kurulurken İnguşetya’da bir referanduma gerek olmadığını belirtti.

İnguş muhalifler yasal değişikliği kabul eden Rusya Anayasa Mahkemesi’ni verdiği kararı siyasi ve tehlikeli bir emsal içermesi dolayısıyla eleştirdi.

Yabloko Partisi İnguşetya Bölge Başkanı Ruslan Mutsolgov yaptığı açıklamada: “Karar siyasileri memnun etmek için verildi, ülkenin federal yapısı yok edildi. Bu karardan ötürü Kabardey-Balkar, Adıgey, Stavropol ve Dağıstan gibi bütün bölgelerde karışıklık çıkabilir ve emsal karar tevdi edilebilir” ifadelerini kullandı.

Mutsolgov’a göre, anlaşmanın muhalifleri, kararın tersine çevrilmesi için tüm yasal yolları deneyecek. Mutsolgov, “Biz herhangi bir yasal süreci dışlamadık. Rusya Federasyonu Anayasası bizlere hakkımızı aramamız için birçok fırsat veriyor, bunları elbette kullanacağız. Mitingler, protestolar ve uluslararası kurumlara itiraz etme haklarımızı da saklı tutacağız” dedi.

İnguş Ulusal Meclisi Milletvekili Zakri Mamilov ise kararın uluslararası mahkemelerde temyiz edileceğini ve verilen kararın “siyasi” olduğunun altını çizdi.

Mamilov ayrıca, eylemcilerin İnguşetya’nın seçim komisyonuna Çeçenya sınırında bir referandum yapmak için başvuruda bulunduğunu da hatırlattı. Mamilov, “Henüz bu yönde meclisin bir kararı yok, ancak parlamentonun referandumu destekleyeceğine eminim. Genel olarak, İnguşetya’nın ikinci sınıf bir bölge olarak muamele gördüğü anlaşılıyor. Haklarımızı sonuna kadar arayacağız.” dedi.