Gimri operasyonu devam ediyor

Vatandaşlar Gimri civarında çatışmaların kesildiğini açıkladı.

Bölge vatandaşlarının açıkladığına göre, antiterör operasyonu ilan edilmiş olan Dağıstan’ın Untsukul bölgesinde bir gündür silah sesi duyulmuyor. Emniyet güçleri bölgede tarama çalışmaları yapıyor. Emniyet, operasyonun bölgede hala devam ettiğini açıkladı.

10 Ağustos’ta Dağıstan’ın Untsukul bölgesinde antiterör operasyonu ilan edildi. 16 Ağustos’ta Gimri köyü yakınlarında emniyet güçlerinin girdiği çatışmada iki direnişçi öldürüldü. Emniyet güçlerine göre, öldürülenlerden biri direnişçiler arasında Ebu Ducane olarak tanınan, 30 yaşındaki şehir emiri Gaci Abdullayev idi.

Gimrili Asiyat K’nin Kavkazki Uzel’e verdiği bilgilere göre, 16 Ağustos’ta köye bir kaç kilometre uzaklıkta çatışmaların sürmesine rağmen köyde durum sakindi.

Asiyat K. “15-16 Ağustos’ta çatışmalar devam etti. Gece parıltılar görüldü, sesler duyuldu, çatışma çok uzakta değildi. 16 Ağustos’ta hepsi bitti, iki direnişçinin öldürüldüğü ifade ediliyor, ama ikinci kişi teşhis edilememiş” ifadesinde bulundu.

Asiyat’ın ifadesine göre, 17 Ağustos günü boyunca köyde ve civarında durum sakindi.

Asiyat, “Ateş açmadılar, sadece dün çatışmanın yaşandığı bölge üzerinde helikopterler uçuşları oldu. Çok sayıda OMON askeri var, onlar da bölgeyi tarıyorlar. Köye girdiler ama evlere girmediler” dedi.

Köye giriş çıkışlar kontrollü olarak devam ediyor. Köylüler bir yere gidecekse, bir gün önceden kontrol noktalarındaki polisi haberdar etmeleri ve giriş sebebini söylemeleri gerekiyor” dedi.

Bir başka bölge sakini, Untsukul bölgesinde antiterör operasyonunun başlamasıyla beraber cep telefonlarında sıkıntı yaşamaya başladıklarını söyledi. Sürekli olarak Gimri’deki yakınlarına telefon açtığını ancak telefonlarının ulaşılamadığını, irtibatın özellikle operasyon esnasında tamamen koptuğunu ifade etti.

Son yirmi dört saattir bölgede durumun sakin olduğunu ifade eden bu kişi, “Emniyet güçlerinin bu sefer tüm direnişçileri etkisiz hale getirmeden operasyonların bitmeyeceği söyleniyor. Kaç direnişçi dağda savaşıyor bilmiyorum. Asker ve OMON timlerinin arama yaptığı dağda birçok mağara var. Köylüler oraya gitmekten her zaman korkmuştur zaten” dedi.

Untsukul emniyeti, operasyonun ne zaman biteceğini tahmin etmenin zor olduğunu açıkladı.