Ermenistan ve Rusya’dan ortak askeri tatbikat

Ermenistan Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü Artsrun Hovhannisyan Ermenistan ve Rusya’nın bu sene içinde birkaç ortak tatbikat yapacaklarını belirtti. Hovhannisyan, planlanmış olan bu tatbikatlardan ikisinin geniş katılımlı olacağını belirtti.

Hovhannisyan, “Söz konusu tatbikatlardan ikisi daha büyük olacak. Vurguları da farklı olacak hem taaruz hem de savunma senaryoları var.” dedi.

Eski Savunma Bakanı, askeri uzman Vagharshak Harutyunyan ise bu tatbikatların önceden planlanmış olduğunu söyleyip “Her yıl, Ermeni-Rus işbirliği KGAÖ (Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü) çerçevesindeki işbirliği dahil olmak üzere Ermenistan-Rusya arasındaki kapsamlı işbirliğine dair belgeler imzalanır. Bu belgelerde iki ülkenin yapacakları ortak tatbikatlar belirleniyor. Diğer taraftan, bu tür etkinlikler yapılırken bölgesel olaylar ve eylemler dikkate alınmaktadır. Diğer yandan bu gibi etkinlikleri düzenlerken bölgesel gelişmeler hesaba katılır.” dedi.

Harutyunyan “Azerbaycan ve Türkiye’nin yaptıkları ortak tatbikatları biz yakından izliyoruz. Bu sene iki kez düzenlendi. Biri de bizim için çok önemli olan Nahçıvan’da yapıldı. Rusya-Ermenistan ortak tatbikatları bu açıdan da bakmamız lazım.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: EHA