Davutoğlu ile röportaj yapan Sputnik çalışanları işten çıkarıldı

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun dün Yavuz Oğhan, Akif Beki ve İsmail Saymaz’la yaptığı program, üç gazetecinin işine mal oldu.

“Bidebunuizle” adlı YouTube kanalından yayınlanan üç saatlik mülakatın ardından Radyo Sputnik’te (RS FM) haftaiçi hergün 17.30 – 19.00 arasında yayınlanan Yavuz Oğhan’dan “Bidebunudinle” programı ve Oğhan’la birlikte Akif Beki ile İsmail Saymaz’ın haftada iki gün yayınlanan “Söylemesi Bizden” programları yayından kaldırıldı.

Rusya’nın resmi haber ajansı Sputnik’e bağlı Radyo Sputnik’teki programının sonlandırıldığını “Türkiye’de hiç bir iyi iş cezasız kalmaz” diyerek Twitter hesabından duyuran Oğhan’ın paylaşımı şöyle: “Türkiye’de hiç bir iyi iş cezasız kalmaz, dün Davutoğlu ile mülakat yaptık bugün programlarımız bitti, üstelik yayını kendi YouTube kanalımızdan yaptığımız halde, #bidebunudinle ile @makifbeki ve @ismailsaymaz’la yaptığımız #söylemesibizden artık RS FM’de değil”

Oğhan, Beki ve Saymaz’ın yanı sıra Yavuz Oğhan’ın “Bidebunudinle” adlı programında çalışan editörler Duygu Öztürk ve Cem Dişbudak’ın da görevine son verildi.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ise, gazetecilerin işine son verilmesinden üzüntü duyduğunu belirtti. Davutoğlu, “Dün benimle mülakat gerçekleştiren üç basın mensubu, @yavuzoghan @makifbeki ve @ismailsaymaz ‘ın programlarına son verilmesinden büyük üzüntü duydum. Kendileri sadece gazetecilik yaptılar. Bu kararın hiç bir izahı yok. Her kapıyı kapatsalar da biz yeni kapı açacak, susmayacağız.” dedi.

Gazeteci Zafer Arapkirli, Twitter hesabından yaptığı açıklama ile RS FM ile yollarının ayrıldığını duyurdu.

Arapkirli daha önce yaptığı açıklamada, “RS FM’in bugün gelmiş olduğu prestijli konumda en büyük katkılardan birine sahip olan sevgili meslektaşım Yavuz Oğhan’ın iki programının da kaldırıldığını üzüntüyle öğrendim. Özgür, yani gerçek gazeteciliğin önemli bir kaybının ilanıdır” demişti.

Genel Yayın Yönetmenliği koltuğunda Mahir Boztepe’nin oturduğu Sputnik ve Radyo Sputnik, Yavuz Oğhan’ın programlarıyla sık sık ödül alıyordu. Oğhan, RS FM’de 4 yıldır Bidebunudinle programını yapıyordu. Ses getiren yayınlara imza atan Oğhan, yaptığı programlarla, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Ödülü, Türkiye Eczacılar Birliği En İyi Radyo Programı Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği En İyi Radyo Programı Ödülü ve Mimarlar Odası En İyi Radyo Programı Ödülü’ne layık görülmüştü.

Kaynak: Independent