Dağıstan’da sufi selefi gerginliği

22 Eylül’de selefi camisinin kapatıldığı Dağıstan’ın Hasavyurt bölgesi Novıi Kuruş köyünde durum gerginliğini koruyor.

9 Eylül’de Novıi Kuruş sufi camisi imamı Magomed Hidirov öldürüldü. Bu cami dışında köyde bir de selefi camisi bulunuyor. 22 Eylül’de Kavkazki Uzel SMS servisine, köyde selefi camisinin kapatıldığı, imamı ve 20 kişinin gözaltına alındığı mesajı geldi. Bunun dışında Hidirov cinayeti ile ilgili iki köylü hakkında cinayet suçlamasıyla arama emri çıkarıldı.

Adının açıklanmasını istemeyen Novıi Kuruş’tan bir vatandaş, 28 Eylül akşamı caminin halen kapalı olduğunu ifade etti ve “Camide Kurban Bayramı namazı bile kılınmadı. Cemaat hoşnutsuzluğunu dile getirmekten korkuyor, çünkü caminin kapatılmasının arkasında emniyet güçleri ve federal idare var. Hiç kimse bunlarla bir problemi olsun istemiyor. Ancak hoşnutsuzluk büyüyor, köyde Müslümanların hakları kısıtlanırsa sonrasında ne olur bilmiyorum” dedi.

Köyde anlaşmazlığın bilinçli olarak şişirildiğinin iddia eden bu isim, “Halk arasındaki gerilimin sonuçları büyük olacak ve bu anlamsız bir şekilde tırmandırılan bir gerilim. Halk arasında bir anlaşmazlık oluşturulmaya çalışılıyor. Gençler aşırı tepkili. Bu gerilim neden gençleri ormana gitmeye tahrik edecek şekilde tırmandırılıyor?” dedi.

Novıi Kuruş’tan Alimurad Çelebov da köyde durumun gerginliğini koruduğunu açıkladı. Ayrıca imam cinayetinin ardında direnişçilerin olduğu ve cinayetin sebebinin dini anlaşmazlık olduğu şeklindeki iddialardan da şüpheli olduğunu ifade etti.

Çelebov, “Magomed Hidirov diğer cami imamı veya cemaati ile anlaşmazlık yaşamıyordu. Magomed’i şahsen tanıyordum, anlayışsız bir kişi değildi, aksine sakin bir karakteri vardı. Onunla bizzat konuştum ve farklı konularda tartıştım, aynı zamanda dini meselelerde de, ancak hiç bir zaman sesimizi yükseltmedik” dedi.

Köylüler daha önceden, öldürülen imamın selefilerle anlaşmazlığı olmadığını açıklamıştı.

Alimurad Çelebov’un düşüncesine göre, sufi imam Magomed Hidirov ve Derbent’teki selefi imam Kalimulla İbragimov’un cinayetlerinin ardında “aynı güç” var. Çünkü cinayetler birbirine benziyor.

30 Ekim 2012’de Derbent’te üç cinayet işlendi. Cami imamı Kalimulla İbragimov, babası ve erkek kardeşi kimliği belirsiz kişilerce sabah namazına giderlerken öldürüldü.

Çelebov, “İmam Magomed Hidirov cinayetinde de yanında küçük oğlu Ramazan vardı. Katiller soğukkanlılıkla çocuk olmasına bakmadan onu da öldürdüler. Derbent’te selefi imamı öldürüldüğünde de sabah namazına gidiyordu ve yanında 80 yaşındaki babasıyla erkek kardeşi vardı” dedi.

Köy idaresi ve polis şubesinden caminin kapanışıyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Köy idaresi çalışanlarından biri, “Bu Novıi Kuruş köyü sakinlerinin kararıdır” dedi ve başka bir yorumda bulunmadı. Köy idaresi başkanı ise bir açıklama yapmadı.

Hasavyurt emniyetinden de konuyla ilgili bir açıklamada bulunulmadı.

İmamın öldürülmesinin ardından gözaltına alınanlarla ilgili henüz bir bilgi yok.