Dağıstan’da cami cemaatine toplu gözaltı

Dağıstan’ın Buynaks şehrinde, 13 Kasım’da, selefi cami cemaatinden yaklaşık 40 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar, akşam geç saatlerde serbest bırakıldı.

Cami cemaatinden bir kişi, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, “13 Kasım günü saat 11:30’da, Buynaks şehri Mahaçkale yolundaki cami ablukaya alındı. Polisler camiye baskın düzenledi ve tüm cemaati dışarı çıkararak polis şubesine götürdü” dedi.

Görgü tanığının ifadesine göre, camiye gelen ve hatta oradan geçmekte olan herkesi gözaltına aldılar, polis şubesine yaklaşık 40 kişi götürüldü.

Görgü tanığı, “ Rakamlar farklı farklı ifade ediliyor, ancak çoğunluk en az 40 kişinin götürüldüğünde hemfikir. Polislerin gözaltı için somut bir nedeni yoktu ve önlerine çıkan herkesi gözaltına aldılar” dedi.

Buynaks cami cemaatinden kendisini Ahmed olarak tanıtan bir kişi gözaltına alınanların hepsinin gece 22:00’da serbest bırakıldığını söyledi.

Ahmed, “Sorgulandıktan, parmak izleri ve kan örnekleri alındıktan sonra serbest bırakıldılar. Gözaltına alınanlara listeye konuldukları söylendi” dedi. Ahmed’in ifadesine göre, polis bu tür eylemleri sürekli tekrarlıyor. Bu tarz gözaltılar hemen her hafta yapılıyor.

Buynaks emniyeti camisine baskın düzenlendiğini doğruladı, ancak gözaltı olduğu konusunda net bir açıklamada bulunmadı.