Çeçenya müftüsü: Hz. Nuh’un gemisi Kafkas dağlarında olabilir

Komsomolskaya Pravda’nın haberine göre, Çeçenya’da, bir grup bağımsız araştırmacı ve bilim insanı ülkenin Cheberloi bölgesinde bulunan Sadoy Lam Dağı’nda buldukları Hz. Nuh’un gemisine ait olduğunu düşündükleri kalıntıları araştırmaya devam ediyor. Üç yıl önce, bölgede yaşayan Marat Makazho, burada ahşap kirişlere benzer katmanlı bir kireç taşı oluşumuna rastladı.

Makazho, iki yıl süreyle yaptığı araştırmalar ve elde ettiği kalıntılar neticesinde Nuh’un gemisine ait kalıntılara ulaştığını kamoyuna duyurdu. Ardından, bölgeyi kazmaya başlayan bir inisiyatif grubu oluşturdu. Makazho: “Çok dikkatli çalışmaktayız. Meraklılar kutsala zarar vermekten korkuyor. Şu an 25 metre kadar kireç taşlarına derinlemesine girmeyi başardılar.” Şeklinde açıklamada bulundu.

Makazho ve girişimci grup, içerisinde efsanevi geminin öncülleri olan boşlukları bulabileceklerinden eminler. Ve bu bulgunun, Hz. Nuh’un gemisinin gerçekten Çeçenya’da olduğuna dair tüm şüpheleri ortadan kaldıracağını umuyorlar.

Çeçenya Cumhuriyeti Müslümanlarının müftülük temsilcileri tarafından yapılan araştırma sonucunda, Nuh’un gemisinin din temsilcileri tarafından da Çeçenya’da olduğuna inanılıyor.

Çeçen müftüsü Salah Mejiyev yaptığı açıklamada: “İslam alimleri tarafından ortaya konulan yaygın teorilerden birine göre, gemi daha kuzeye doğru yelken açmış ve Kafkasya dağlarında mahsur kalmış olabilir. Bu bizim görüşümüzdür. Allah’ın izniyle, dağlarda bulunan iskeletin araştırılması sonucu doğrulanacağına inanıyoruz. Ayrıca Kuzey Kafkasya’da Nuh peygamberin adını taşıyan bir halk mevcut. Arapçada, Nuh veya Noh şeklinde telaffuz edilmekte.Ve gerçek Vaynahlar bilir ki Çeçen halkının gerçek ismi Nohçi’dir. Başka bir deyişle, Noh’un oğulları” şeklinde konuştu.