Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri Abhazca öğreniyor

Abhaz dili Türkiye’nin en ünlü üniversitelerinden sayılan Boğaziçi Üniversitesi’nde seçmeli ders olarak verilmeye devam ediyor. Dersleri sekiz yıldır Abhazya doğumlu Gunda Ankuab veriyor.

Eğitimci şu an için sınıfında 17 öğrencisi oluğunu, Abhazca dersine öğrencinin bölüm ya da sınıfı fark etmeksizin kayıt olup katılabildiğini aktardı.

Gunda Ankuab, “Öğretime temel bilgilerle başlıyoruz. Yıl sonunda öğrenciler Abhazcayı temel seviyede konuşabiliyorlar. Öğrencilerime sadece dili öğretmekle kalmıyorum, aynı zamanda Abhazya’nın tarihini de anlatıyorum. Ve yılın ilk yarısı biterken, öğrenciler Abhazya’ya bir sempati duymaya başlıyor, orayı görme arzusu ve merakı uyanıyor.” dedi.

Sekiz yıllık çalışması süresince Amerika, İtalya, Almanya ve hatta Japonya’dan gelen öğrencilere de Abhazca dersi verildiğini ifade eden Ankuab, Abhaz-Abaza öğrencilerin istenilen sayıda olmadığını kaydetti.

Köken olarak Türk olan dilbilim öğrencisi Anıl Özer, Abhazca dil dersi alma sebebini, “Abhazca dersini az kullanıldığı ve neredeyse yok olmanın eşiğinde olduğu için seçtim. Abhazcanın akademik çalışmalarımda ve Abhazya’yı ziyaret ettiğimde çok işime yarayacağını düşünüyorum. Tabii ki zor bir dil ama öğrenilmesi imkansız değil.” diye anlatıyor.

Ankuab, 2015 yılında Boğaziçi matbaası tarafından yayımlanan Abhaz dili ile ilgili bir kitap hazırlandığını, bu ders kitabında kullanılan metodolojinin Prof. Dr. Sumru Özsoy rehberliğinde geliştirildiğini sözlerine ekliyor.

Aynı zamanda 18 yıldan fazla süredir üniversite dışında Abhazca kursları veren Ankuab, “Kafkas ve Abhaz kültür merkezlerimizde dil grupları oluşturulmakta. Ben Kocaeli ve İstanbul’da ders veriyorum. Öğrenci sayısı her zaman aynı olmuyor, 7-30 arasında değişiyor. Gruplarda 6-13 yaş arası çocuklarımız da var. Çocuklara Abhazca öğretme metodu geliştirdim. Hepsine özel yaklaşım gerekiyor. Kurslarımıza isteyen herkes katılabiliyor.” diye vurguladı.

Boğaziçi Üniversitesi şu an için Abhazya dışında Abhaz dili öğreten tek üniversite konumunda. Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden biri olan bu üniversitede 12.000 öğrencinin her biri Abhaz dili dersine ücretsiz olarak katılma fırsatına sahip. Üniversitede yıllar içinde geliştirilen ve kültür merkezlerindeki dil kurslarında da kullanılan özel bir öğretim metodolojisi oluşturulduğu aktarılıyor.

Kaynak: DAK