Son Ubıh Tevfik Esenç’in hayatı film oldu

“Bir Rüya Gördüm Anlatsam da Anlamazsınız” Belgesel Filmi Ankara Film Festivali’nde en iyi belgesel kategorisinde yarışacak.

Yönetmenliğini Teyfik Esenç’in torunu Burcu Esenç ve Cantekin Cantez’in yürüttüğü belgesel, Ubıhça’nın yok oluşunun tüm detaylarını anlatıyor.

Ubıh dilinin trajik hikayesinin anlatıldığı belgeselin çekimleri 2 yıl sürdü. Belgesel aynı zamanda 7 farklı ülkede 15 bin km yapılarak çekildi. 

109 belgesel filmin başvurduğu Ankara Film Festivali’nde en iyi 10 belgesel arasında yerini alan belgesel, 19 Nisan 2019 günü saat 16.45’de Ankara Büyülü Fener sinemasında ilk kez gösterime girecek.

VA


Yorumlar
  1. Avatar
    Kanbolat

    Haberde “Son Ubıh” lakırdısının kullanılmasını, art niyet taşımasa bile doğru bulmadığımı iletmek isterim. Bu lakırdı geçmişte Rusların çok beğendiği bir romana da isim olmuştu. O zamanlar romana verilen ismin tamamen kasıtlı olduğu da şüphe götürmez bir gerçektir. Hala bugünlerde bilmeden de olsa Ubıhların tamamen yok olduğu algısını yaratacak bu ve benzeri ibarelerin kullanılıyor olması ancak Çerkeslik karşıtı politikaları destekleyici bir hata olur. Tevfik Esenç Ubıhçayı konuşabilen kayıt altına alınmış son kişidir. Allah rahmet eylesin. Halen, gerek Kafkasyada gerekse diasporada yaşayan sayıları ve toplumdaki etkinlikleri hiç de az olmayan Ubıhlara da, selamet versin…