“Adıge Kadın Yazarlar” kitabı yayımlandı

Kayseri Erciyes Üniversitesi Kafkas Dilleri ve Kültürü, Düzce Üniversitesi

Çerkes Dili ve Edebiyatı, Adıgey Devlet Üniversitesi, H.M. Berbekov

Kabardey-Balkar Devlet Üniversitesi, U.D. Aliyev Karaçay-Çerkes Devlet Üniversitesi ve Kuzey Kafkasya Devlet Sanat Enstitüsü öğrencileri için ders kitabı olarak okutulmak üzere Türkçe, Adıgeyce, Kabardeyce, Çerkesçe ve Rusça dillerinden oluşan Adıge Kadın Yazarlar kitabı yayımlandı.

Biyobibliyografik olarak hazırlanan kitapta, Rusya Yazarlar Birliği’ne üyeliği olan veya olmayan tüm Adıge (Çerkes) kadın yazarların hayatı ve edebi çalışmalarıyla ilgili temel biyografik ve bibliyografik bilgiler yer alıyor.

abazov_ahmetova_adygskie_pisatelnitsy_oblSunulan portre ve yazılarda Türkçe, Kabardeyce, Çerkesçe, Adıgeyce ve Rusça yayınlar hakkında bilgiler veriliyor.

Kitap öğrencilerin yanında, sosyal bilimler alanındaki uzmanlara, öğretim üyelerine ve yüksekokul öğrencilerine; kültür ve eğitim kurumları, kültür evleri ve kulüpler ile kütüphane çalışanlarına; sanat, basın, radyo ve televizyon çalışanlarına, kültür ve edebiyat meseleleri ile ilgilenen tüm okuyuculara yönelik olarak hazırlandı.

Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kafkas Dilleri ve Kültürü Bölümünden Doç. Dr. Albek Abazov ve Adıgey Devlet Üniversitesi Filoloji Bilimleri üyesi, eğitim çalışmaları dekan yardımcısı Julyeta Ahmetova tarafından hazırlanan ve Türkçe çevirisi Özlem Güngör tarafından yapılan kitap, 100 adet basıldı ve 225 sayfadan oluşuyor. Kitabın pdf’si aşağıdaki linkten edinilebilir.

http://apsnyteka.org/2465-abazov_ahmetova_adygskie_pisatelnitsy_2015.html