Abhazya’dan Maduro’ya tam destek

Abhazya Dışişleri Bakanlığı, Venezuela’daki son olaylarla ilgili olarak Washington’un kışkırtıcı ifadelerini eleştirerek, meşru yollarla seçilen Venezuela Cumhurbaşkanı Maduro’yu desteklediğini açıkladı.

Yayınlanan basın açıklamasında, “ABD yetkilileri, egemen bir devletin iç işlerine müdahale ederek, Venezuela’daki karmaşık durumun daha da artmasına neden oldu. Bu tür ifadeler darbeye çağrıdan başka bir şey değildir. Ölçülü ve soğukkanlılığın gerekli olduğu durumlarda, Washington acele ederek olaya müdahale etmeyi ve durumu ağırlaştırmaya çalışıyor. Büyük ölçüde kan dökülmesine neden olabilecek eylemlerin sonuçları ABD’yi umurunda değil. Venezuela’nın iç politik süreçlerine müdahale etme girişimlerinin kesinlikle kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz. Karakas’taki krizin, mevcut siyasi sistem çerçevesinde ve dış baskı olmadan üstesinden gelinmesi gerektiğine inanıyoruz. Abhazya Cumhuriyeti, meşru olarak seçilen Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’ya tam desteklediğini açıklıyor ve Venezuela’daki iç siyasi krizi anayasa yoluyla çözüleceğine güveniyor.” yazıyor.

Hugo Chavez liderliğindeki Venezuela, Abhazya’nın bağımsızlığını 2009 yılında tanıdı. Siyasi ve ticari ilişkilerini son yıllarda artıran iki ülke arasında son olarak Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba, Venezuela Cumhurbaşkanı Maduro’nun yemin töreni için Venezuela başkenti Karakas’ta bulundu.