Abhaz Dernekleri Federasyonu Karaçay Çerkesk’te

Abhazfed heyeti, Kuzey Kafkasya’daki Kardeş Cumhuriyet ziyaretlerine Karaçay Çerkes Cumhuriyeti’nde ile devam etti. 

Abhazfed heyeti, İncikçkun Köyünde 2002 yılında vefat eden Abhazya Savaşı Gazisi ve Abaza Ulusal Şairi Kerim Mıxza’nın 70. doğum yılı etkinliğine katıldı. 

Daha sonra Bibarkıt köyüne geçen heyet, burada Alaşara Derneği ile biraraya geldi. 

Abhazfed ve Alaşara Derneği arasında ikili görüşmeler yapıldı. Abhazfed-Alaşara işbirliğinin geliştirilmesi için yapılacak çeşitli çalışmalara imzalar atıldı.

İmza töreninden sonra bir konuşma yapan Genel Baskan Atanur Akhusba, “Hepinizin Ramazan-ı Şerifini kutlamak istiyorum. Türkiye’deki kardeşlerinizden sizlere selam getirdik. Burada olma sebebimiz; birliğimizi artırmak ve işbirliğimizi güçlendirmektir. Bizler aynı milletin fertleri olarak, gelecek nesillere olan borcumuzu ödemek için üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz.  Dilimizi, kültürümüzü, tarihimizi korumak ve en önemlisi sahip olduğumuz devletimizi gelecek kuşaklara daha yaşanılır bir ülke olarak birakmak zorundayız. Bu bağlamda yapabileceğimiz çok şey var. Bütün olumsuzlukları göğüsleyerek, yılmadan çalışmalıyız. Federasyonumuzun kuruluş gayesi budur. Biz, diğer Kafkas Halkları kardeşlerimizle her zaman ilişki ve dayanışma içinde olan, Abaza halkının sorunları ve devletimiz Abhazya odaklı çalışmayı ilke edinmiş bir örgütüz. Federasyon tüzüğümüz bu amaç doğrultusunda oluşturulmuştur. Türkiye’de şu anda 14 üye derneğimiz ile çalışmalarımızı yürütüyoruz. Örgütlenme çalışmalarımız tüm milletimizi biraraya getirinceye kadar devam edecektir. Hepinize bizi burada ağırladığınız için teşekkür ediyorum. Birliğimiz daim olsun.” dedi. 

Konuşmanın ardından heyetler birbirlerine hediye takdim etti.  Çerkesk’deki Alaşara Derneği Başkanı Murat Mukba; bu seyahatten çok memnun kaldıklarını belirterek, ziyaretin daha fazla zaman ayırılarak tekrarlanmasını talep etti Başkan Atanur Akhusba’ya Ahtarpa ve Kama hediye etti. 

Abhazfed Heyeti, Alaşara Derneğinin onurlarına verdiği iftar yemegine katıldıktan sonra Nalçik’e geri döndü.

VA