Putin’in güvenlik şefi Kadirov’u denetledi

Rusya Federasyonu İçişleri Bakan Yardımcısı ve Rusya Federasyonu İçişleri Ordusu Başkomutanı Viktor Zolotov Caharkale’de ziyaretlerde bulundu. Bu bilgiyi Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkanı Ramzan Kadirov, Instagram sayfasından paylaştı.

Viktor Zolotov’un Çeçenya’ya bu beklenmedik ziyaretinin önemi çok büyük. Çünkü Zolotov uzun bir süre Rusya Devlet Başkanı’nın güvenliğinden sorumluydu. Ve bugün onun en güvendiği kişilerden biri.

Denetleme süreci

Ramzan Kadirov, “Rusya İçişleri Bakanlığı İçişleri Ordusu 46. Özel Operasyon Tugayı merkezinde, komuta kadrosuyla bir toplantı yaptık” diye yazdı.

Heyet ilk olarak, toplantının yapıldığı Rusya İçişleri Bakanlığı İçişleri Ordusu 46. Özel Operasyon Tugayına gittiler. Ardından Viktor Zolotov, Tsentoroy’a geçti. Eğitim alanında, özel kuvvetlerin tüm personeli bulunuyordu.

Savaşçıların ekipmanları ve farklı şartlardaki mücadeleler için gereken tüm teçhizat Zolotov’e gösterildi. Tatbikat alanında, Ramzan Kadirov Zolotov’e modern askeri teknik donanımı da gösterdi.

2

Viktor Zolotov, dağ, orman ve bataklık gibi en zorlu yollarda gidebilen araçları gördü. Zolotov aynı zamanda emniyet güçlerinin antrenmanlarını da gözlemledi.

Zolotov, ardından Ramzan Kadirov’un evine gitti ve onun oğulları ile görüştü. Caharkale’de ise Ramzan Kadirov, İçişleri Bakanı’nın baş danışmanıyla birlikte, OMON askerlerine sürpriz bir denetleme yaptı.

Putin’in Zolotov’u

Viktor Zolotov, Vladimir Putin’e en yakın Rus emniyet mensuplarından birisidir. 2000’den 2013’e kadar, 13 yıl boyunca, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Güvenlik Hizmetinin başkanlığını, Rusya Güvenliği Federal Hizmeti Müdür Yardımcısı rütbesiyle yürüttü.

Ancak Eylül 2013’de Rusya İçişleri Bakanlığı İçişleri Ordusu Başkomutan yardımcısı rütbesiyle Rusya İçişleri Ordusunda hizmete geçti. Mayıs 2014’de ise Rusya İçişleri Bakanı birinci yardımcısı rütbesiyle İçişleri Ordusunun başkomutanı olarak atandı.

3

Viktor Zolotov bu yıl bordo bere taşıma hakkını elde etti. Bordo bere Rusya İçişleri Bakanlığı kurumlarında, sadece profesyonel savaşçı eğitmenlerine ve yüksek bir cesaret ve mertlik gösterenlere veriliyor.

İstihbarat uzmanı Boris Volodarski, Zolotov ile ilgili olarak, “O, Putin’in iki döneminde, albaylıktan korgeneralliğe yükseldi. Putin’in yakın çevresine girdi” dedi.

Novoya Gazeta Zolotov’u, “Rusya Devlet Başkanı’na en yakın kişi olarak” adlandırıyor. Gazete, “Rusya’da Zolotov’dan fazla devlet başkanının yanında fiziki olarak bulunan ve onun güvenliğini muhafaza ederek, sırlarını koruyan herhalde başka biri yoktur” diyor.

Zolotov’un öldürüldüğüyle ilgili söylentiler

Bu yıl ilkbaharda, Vladimir Putin bir süreliğine Rusya ve dünya medyasından düştüğünde, Devlet Başkanı’na karşı bir darbe yapıldığıyla ilgili söylentiler dolaştı.

Ukrayna ve Gürcistan’dan kaynaklar bu konuyu açtı ve darbenin detaylarını açıkladı. Bu açıklamalardan biri de, darbecilerin ilk iş olarak, Vladimir Putin’in en yakını ve en güvendiği kişi olan Viktor Zolotov’u öldürdükleri idi.

Konu hakkındaki tartışmalara, Ukraynalı atlet Aleksey Moçanov bile katıldı. Facebook sayfasından, “Vladimir Putin’in baş korumasının ölümüyle ilgili bilgiyi Moskova’daki kaynaklarım doğruluyor” dedi.

4

Üstelik Zolotov cinayetinin muhtemel nedeni olarak, onun sadece Putin’e yakın olması değil, FSB’nin başına getirilmek istenmesi de zikrediliyordu.

Rusya’da darbeyle ilgili söylentiler, Mart ayında, interneti o kadar doldurdu ki, Putin’in basın sözcüsü, bu söylentileri çok sert bir şekilde reddetmek zorunda kaldı.

Putin’in Zolotov seçimi tesadüf değil

Rusya Devlet Başkanı Güvenlik Hizmeti Başkanlığı görevinden Rusya İçişleri Bakanlığı İçişleri Ordusu Başkomutanlığı görevine gelmesine rağmen, Putin ve Zolotov’un ilişkileri hiç bozulmadı.

Rusya İçişleri Bakanlığı İçişleri Ordusu (Praetorian Muhafızları) özel bir kuvvettir. Sadece devletin iç güvenliğini ve anayasayı korumakla yükümlüdürler.

5

Örneğin, toplu gösteriler, muhalefetin anayasaya aykırı hareket etmesi veya darbe girişimlerinde, olayla askeri kuvvetler ilgilenmez, Rusya İçişleri Ordusu ilgilenir.

İşte bu yüzden, Viktor Zolotov ataması, Rusya’da istikrarsızlığın arttığı bir dönemde en önemli atamadır.

Bu durumda, özellikle Zolotov figürünün Çeçen emniyet güçlerini denetlemesi bir tesadüf değildir. Çünkü Çeçen emniyet güçleri, aslında, Vladimir Putin’in en güvenilir ve sadık muhafızlarıdır.

Kaynak: Onkavkaz

Tercüme: Ajans Kafkas