Yeni Kafkasya emiri hakkında bilgi çok az

Ali Ebu Muhammed’in atanması beklenen bir şeydi.

Kafkasya Emirliği liderliğine Aliashab Kebekov’un (Ali Ebu Muhammed’in) atanması Dağıstan’lı gazetecilere göre beklenen bir şeydi.

 

Çernovik haftalık gazetesi baş editör yardımcısı Mairbek Agayev, Kafkasya Emirliğine yeni lider olarak Aliashab Kebekov’un atanması beklenen bir şeydi. Bununla birlikte Dağıstanlı gazeteciler Kafkasya Emirliği yeni lideri ile ilgili bilgilerin yetersiz olduğuna dikkat çekiyor.

 

Dağıstan’ın Şamil bölgesi sakinlerinden olan Aliashab Kebekov 45 yaşlarında, son yıllarda Untsukul bölgesinde yaşadı diyen Çernovik editör yardımcısı Mairbek Agayev “ Kebekov benim görüşüme göre, Kuzey Kafkasya’daki en etkili direnişçilerden idi, bundan dolayı da onun atanması bekleniyordu. O, kadılık yaptı ve direnişçi hiyerarşisinde sadece Dağıstan’daki değil tüm Kafkasya’daki direnişçiler arasında otoritesi vardı. Direnişçilerin onun düşüncelerine kulak verdiği, onun Kafkasya Emirliği’nin önemli konulardaki toplantılarına katıldığı biliniyor” dedi.

 

Kebekov’un çoktandır siloviklerin takibinde olduğunu ancak kaçmayı başardığını ifade eden Agayev “ Siloviklerin görüş açısına yaklaşık dört yıl önce Ali Ebu Muhammed adıyla düşütü. Güvenlik organları onun ve yakın çevresinin ele geçirilmesine yönelik Untsukul bölgesi de dahil olmak üzere bir kaç operasyon yaptı, ancak netice alamadı” dedi.

 

Dağıstan’ın ‘Gerçek zaman’ gazetesi editörü, Milrad Fatullayev de Kafkasya Emirliğinin yeni lideri hakkında gerçekten bilgilerin az olduğunu ifade etti.

 

‘Yeni iş’ haftalık toplumsal-siyasi gazete editörü, Gacimurad Sagitov da yeni Kafkasya Emirliği lideri hakkında hiç bir şey bilmediğini ifade etti.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas