Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı: Tüm Kafkasya’da sanayi programları olmalı

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, “Kuzey Kafkasya Federal Bölgenin tüm cumhuriyetlerinde uzun vadeli bölgesel sanayi gelişim programları olmalı” dedi.

 

Şimdilik sadece Stavropol Kray ve Çeçenya’da sanayi gelişim programları var. Kabardey-Balkar’ın 2012-2015 dönemi ekonomik kalkınma planında sanayi başlığı yer alıyor. Dağıstan’ın 2014-2018 sanayi modernizasyonu planı da taslak olarak hazır.

 

2013’ün ilk altı ayında sanayileşme hızı Dağıstan’da yüzde 18, Kuzey Osetya’da yüzde 17, İnguşetya’da yüzde 11, Stavropol Kray’da yüzde 10 artış gösterdi. Karaçay-Çerkes’de yüzde 3,2, Çeçenya’da yüzde 6,5 ve Kabardey-Balkar’da yüzde 26 sanayileşme yavaşladı.

 

Bakan Manturov’un ifadesine göre, 2013’de Kuzey Kafkasya Federal Bölgenin tek bir cumhuriyeti bile sanayi bölgeleri ulaşım ve mühendislik altyapısının oluşturulması için federal bütçe desteğinden yararlanmadı. Uzmanlar Kafkasya’da sanayinin yeterince gelişmemesini bir nedene daha bağlıyor. Sivil Meclis projesi uzmanı Denis Rassomahin “Kuzey Kafkasya ciddi şekilde klan ilişkilerine bağlı, bundan dolayı finansal kaynakların (kredi, destek) dağılımı işadamının hangi klana yakın olduğuyla ilişkili. Belki de bu durum bölgenin normal gelişimine engel oluyor. Bölgede hukukun üstünlüğünün oluşturulması için de önemli çabalar gerekiyor” diyor.

 

Rossiyskaya Gazeta, AjansKafkas