RF maliye bakanı Kafkasya’daki harcamalardan şikayetçi

Moskova – Maliye Bakanı Anton Siluanov Kafkasya cumhuriyetlerinde devlet harcamaların yüksek olmasından yakındı.

 

Pyatigorsk’ta yapılan Kuzey Kafkasya Federal Bölge sosyo-ekonomik gelişim hükümet komisyonları toplantısında Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Kafkasya’ya aktarılan kaynakların denetlenmesi için özel bir komisyon kurulmasını önerdi. Maliye Bakanı Anton Siluanov da bölge cumhuriyetlerinde kamu personeli sayısının azaltılmasını ve yerel yöneticilerin harcamaları kısmasını istiyor.

 

Kuzey Kafkasya Federal Bölgenin 2025’e kadarki kalkınma programı Aralık 2012’de hükümet tarafından kabul edildi. Programın finanse edilmesi için gereken rakam 2,5 trilyon ruble, kaynağın yüzde 90’ı bütçe dışı kaynaklardan gelecek. Federal bütçeden 2013-2020 için yaklaşık 235 milyar ruble ayrılması planlanıyor. Bu programın gerçekleştirilmesi halinde bölgede yıllık yatırım hacminin 2 trilyon rubleye kadar büyümesi, bölgesel gayri safi milli hasılanın 6 trilyon rubleye ulaşması bekleniyor.

 

Kafkasya’da devlet görevlilerinin harcamalarının Rusya ortalamasına göre yüksek olduğunu kaydeden Maliye Bakanı Siluanov, özellikle araç filoları için büyük masraflar yapıldığını, bu konuda Çeçenya’nın ilk sırada yer aldığını belirtti. Siluanov’un verdiği rakamlara göre, İnguşetya’da bin vatandaş için devlet memuru sayısı 4,6 Dağıstan’da 3,5 Kafkasya genelinde 2,1 iken Rusya ortalamasında 1,8 kişi.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas